Najbardziej wpływowi naukowcy świata
Listę najbardziej wpływowych naukowców świata tworzy Clarivate Analytics. Obejmuje ona reprezentantów 1200 instytucji z ponad 60 krajów, w tym 23 laureatów Nagrody Nobla. Polskę reprezentują na tej liście cztery osoby: trzej kardiolodzy, prof. Piotr Ponikowski, prof. Adam Torbicki i prof. Michał Tendera oraz chemik, nieżyjący już były rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik.
– To dla mnie duży zaszczyt, że znalazłem się w gronie wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin świata nauki. Cieszę się, że zaznaczona została na tej mapie pozycja Wrocławia i przede wszystkim mojej uczelni. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu chcemy szczególnie mocno wspierać młodych naukowców. Chciałbym, żeby był to dla nich sygnał, że mogą działać na naprawdę dużą skalę. Jesteśmy przygotowani do realizacji poważnych projektów. Mam nadzieję, że już wkrótce realizować je będziemy poprzez tworzone nowe struktury Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. To będzie kolejny ważny etap w rozwoju wrocławskiej nauki – podkreśla p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Ponikowski.
Starają się o transplantacje serca we Wrocławiu
Prof. Ponikowski jest szefem Centrum Chorób Serca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Placówka została otwarta w październiku. Umożliwia w ciągu jednego dnia wizytę u specjalisty, wszystkie konieczne badania, konsylium, diagnozę oraz ustalenie planu leczenia. W polskim systemie, gdzie w wielu przypadkach pacjent jest skazany na często niepotrzebny długotrwały pobyt w szpitalu, to prawdziwy przełom w leczeniu chorych z problemami kardiologicznymi.
– Otwarcie oddziału szybkiej diagnostyki kardiologicznej to kolejny etap rozwoju Centrum Chorób Serca, do którego przygotowywaliśmy się pół roku – mówił prof. Ponikowski w trakcie uroczystości otwarcia. – Krok po kroku idziemy do przodu. Proponujemy zupełnie rewolucyjne podejście do leczenia chorób serca, w Polsce niewykorzystywane. Dzięki oddziałowi kardiologii jednego dnia, kończymy ze zbędnym hotelowaniem pacjentów. Jednocześnie oferujemy pełne spektrum leczenia chorób serca, włączając w nie mechaniczne wspomaganie krążenia i mam nadzieję w najbliższej przyszłości transplantacje – dodawał.
Zdjęcie: www.usk.wroc.pl