Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Najmłodsi dawcy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przyłączył się do Dni Krwi Pępowinowej. Dzieci, których rodzice zdecydują się oddać krew pępowinową, otrzymają certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej”.
Przeczytaj także: Kolejny policjant dawcą.
Polski Bank Komórek Macierzystych już po raz drugi organizuje Dni Krwi Pępowinowej. PBKM to firma technologiczna, która od ponad 20 lat zajmuje się pobieraniem krwi pępowinowej przechowywaniem oraz przygotowywaniem do późniejszego wykorzystania w leczeniu. – Nie znamy przyszłości i nie wiemy jakie choroby mogą przytrafić się naszym bliskim. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi obecnie 1:100, a komórki mogą posłużyć zarówno dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane jak i jego rodzeństwu, a także rodzinie dziecka (przy zgodnym układzie HLA). Pobranie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka — czytamy na stronie https://www.pbkm.pl

Komórki macierzyste ratują zdrowie i życie

Na stronie zamieszczone są historie pacjentów. Olek chorował np. na przewlekłą chorobę ziarniniakową. – Choroba ta jest rzadkim pierwotnym niedoborem odporności, niestety prowadzi do śmierci w wieku 20-30 lat. Potrzebna była pilna transplantacja szpiku i rozpoczęły się poszukiwania dawcy. Młodszy brat nie był zgodny genetycznie z chłopcem, ale na szczęście podczas jego porodu Rodzice zbankowali krew pępowinową. Krew pępowinowa wymaga mniejszej zgodności genetycznej, niż szpik, dzięki czemu można było z sukcesem zastosować ją w leczenia Olka — informuje PBKM.

Terapia komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej pomogła też m.in. Mateuszowi cierpiącemu na mózgowe porażenie dziecięce i Kacprowi zmagającemu się z anemią aplastyczną. Dniom Krwi Pępowinowej towarzyszy także akcja fundacji DKMS zachęcająca do rejestrowania się w bazach potencjalnych dawców szpiku.

Wrocławski szpital przyłącza się do akcji
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przyłączył się do tych wydarzeń. – W dniach 25-27 listopada 2024 roku mamy szansę zrobić coś wielkiego. Razem podejmujemy wyzwanie, by zwiększyć bazę dawców szpiku kostnego oraz pozyskać próbki krwi pępowinowej dla publicznego banku. Naszym celem jest także podniesienie świadomości o roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych — zapraszają organizatorzy.
Przypominają, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę białaczki, a wielu pacjentów potrzebuje przeszczepienia szpiku kostnego. Tylko 25 proc. pacjentów znajduje zgodnego dawcę wśród najbliższych.
– W ramach akcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym dzieci, których rodzice zdecydują się oddać krew pępowinową, otrzymają specjalny certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej” – informuje wrocławska placówka.

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy