Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowe metody leczenia w Centrum Chorób Serca

 

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu lekarze z tamtejszego Centrum Chorób Serca wdrażają nową metodę leczenia pacjentów.

Wrocławscy lekarze zaczęli stosować pompy Impella, które mogą odciążyć i wspomóc pracę serca u chorych, którzy doznali wstrząsu kardiogennego. To jedno najgroźniejszych powikłań po zawale serca. O wstrząsie kardiogennym lekarze mówią wtedy, gdy serce nie jest w stanie samodzielnie pompować tyle krwi, ile potrzebuje organizm.

Pompa tłoczy krew do aorty

Impella jest w tym przypadku o tyle skuteczna, że przejmuje funkcję osłabionego mięśnia i mechanicznie tłoczy krew do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Wydajność pompy wynosi do 4-5 litrów na minutę, a więc tyle, ile naturalny rzut zdrowego serca – mówi dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Urządzenie wprowadzane jest do lewej komory serca przezskórnie, poprzez tętnicę udową. Lekarze mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjenta z wstrząsem kardiogennym, bez obaw o nagłe ustanie akcji serca.

Pompa sprawdza się również podczas obarczonych wysokim ryzykiem zabiegów angioplastyki, kiedy serce jest na tyle słabe, że próba naprawy, zaopatrujących je w krew naczyń wieńcowych wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem zatrzymania krążenia i zgonu.

Zatyczki do uszka

Drugą nowością w Centrum Chorób Serca USK są okludery, czyli zatyczki, do uszka lewego przedsionka serca o nazwie “Watchman FLEX” firmy Boston Scientific.

– Jest to druga generacja, wszczepianych już od dawna w naszym szpitalu, zatyczek tej firmy. Dzięki wprowadzonym ulepszeniom są one jednak prostsze i szybsze w użyciu. Pozwalają również na zamknięcie uszek lewego przedsionka o różnej anatomii – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski.

Zamykanie uszka to zabieg wykonywany u pewnej grupy pacjentów z migotaniem przedsionków. Takie osoby narażone są na powstanie w sercu skrzepliny, która przemieszczając się z prądem krwi, może wywołać niedokrwienie, skutkujące najczęściej udarem mózgu. Co piąty udar niedokrwienny powstaje właśnie na skutek migotania przedsionków. By zapobiec temu powikłaniu lekarze stosują u pacjentów leczenie przeciwzakrzepowe. U niektórych z nich dochodzi do krwawień, często zagrażających życiu.

W takiej sytuacji trzeba przerwać leczenie przeciwzakrzepowe, przez co ponownie wzrasta ryzyko udaru mózgu. Okluder uszka lewego przedsionka jest przeznaczony właśnie dla tych pacjentów.

Docelowa mają być wykonywane transplantację

Centrum Chorób Serca powołano do życia decyzją  Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ta nowa struktura Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu powstała na bazie Kliniki Kardiologii oraz Kliniki Chorób Serca. Tutaj rozpoznawane są i leczone choroby serca, docelowo mają być wykonywane także transplantacje tego narządu. Kierownikiem jest prof. dr hab. Piotr Ponikowski.

Fot. USK we Wrocławiu/materiały prasowe

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy