Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowoczesny szpital za 1,2 mld zł

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to ważny ośrodek transplantacyjny.  Placówka jako pierwsza w województwie otrzymała kilkanaście miesięcy temu akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” na wykonywanie przeszczepów nerek od osób żywych. Przeprowadza się tutaj także przeszczepy szpiku kostnego, zarówno autologiczne, jak i allogeniczne oraz przeszczepy od zmarłych dawców.

Już pod koniec przyszłego roku szpital chce przyjąć pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Budowa dobiega końca, trwają też przetargi na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego najnowszej generacji. Nowy szpital powstaje w rejonie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego, przeniosą się tam uniwersyteckie kliniki mieszczące się dziś w ścisłym centrum miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na czerwiec przyszłego roku zaplanowano odbiór budynków. Od tego czasu placówka będzie miała dokładnie pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w sprzęt i aparaturę medyczną. Umowę gwarantującą dofinansowanie do zakupu sprzętu podpisali niedawno marszałkowie województwa oraz dyrektor szpitala. Opiewa na kwotę ponad 300 mln zł, a aż 255 mln zł to środki z RPO. W zakupiony dzięki temu sprzęt zostaną wyposażone m.in. oddziały szpitalne, ratunkowe, ambulatoria przyszpitalne, laboratoria medyczne, specjalistyczne pracownie, apteka szpitalna, bank krwi, stacja dializ czy blok operacyjny.

Tylko by wyposażyć blok operacyjny zaplanowano zakup robota chirurgicznego, aparatu RTG, aparatu do radioterapii śródoperacyjnej, robota neurochirurgicznego do kręgosłupa, mikroskopów operacyjnych, systemów endoskopowych, respiratorów, echokardiografu czy najnowocześniejszych stołów chirurgicznych. W sumie na potrzeby szpitala zostanie zakupionych 1,5 tys. urządzeń. Kompleks szpitalny będzie się składał z dziesięciu nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Zaplanowano tu m.in. 31 oddziałów, które będą mogły przyjąć łącznie 925 pacjentów. Na szpitalnym oddziale ratunkowym z kolei zaplanowano 24 łóżka. Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych.

Inwestycja pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast 255 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy