FORUM MŁODYCH W BYDGOSZCZY
Donacja i transplantacja narządów – co warto wiedzieć i dlaczego!
8 kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ. To piąte takie wydarzenie w Polsce, po edycji gdańskiej, szczecińskiej i katowickiej w 2024 roku oraz warszawskiej ze stycznia 2025. Tym razem o tym czym jest donacja i transplantacja narządów dowie się młodzież ze szkół ponadpodstawowych Bydgoszczy i innych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego.
Są przynajmniej dwa ważne powody, które skłoniły nas do zorganizowania Forum w Bydgoszczy – to przede wszystkim osoba wybitnego transplantologa i wspaniałego człowieka prof. Zbigniewa Włodarczyka, który dokładnie 25 lat temu uruchomił program przeszczepiania nerek w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 i do dzisiaj kieruje tamtejszą Kliniką Transplantologii i Chirurgii Ogólnej oraz sukces poprzednich czterech spotkań, w których wzięło udział łącznie ponad 12 500 młodych ludzi- mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor projektu Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ.
Bydgoski Szpital Uniwersytecki nr 1 należy do najaktywniejszych ośrodków transplantacyjnych w Polsce. Placówka może się pochwalić wieloma osiągnięciami. W 2016 roku wykonano drugie w Polsce przeszczepienie krzyżowe. Jeśli jest cokolwiek, co może nadać śmierci sens, to tylko to, że umierając, możemy jeszcze podarować komuś życie, że nasza cząstka, serce, wątroba, płuco czy nerka, będzie żyła w innej osobie – mówi profesor Zbigniew Włodarczyk, z którym młodzież spotka się podczas Forum.
Jan Stępniak mieszka we Wrześni. 11 kwietnia będzie obchodził 18. rocznicę transplantacji nerki. Dostał wtedy szansę na nowe życie. Zespołem transplantacyjnym kierował prof. Zbigniew Włodarczyk. Biorę na stałe leki, muszę o siebie dbać, ale normalnie żyję. Pracuję, pływam, biegam, podróżuję. Gdy tylko jest taka możliwość, angażuję się w promocję transplantologii— mówi Stępniak – jest jedną z osób po przeszczepieniu, które 8 kwietnia opowiedzą swoją historię.
Jan od urodzenia chorował na celiakię. Jeszcze jako dziecko, w 1997 roku, po zapaleniu płuc znalazł się w szpitalu. Wtedy okazało się, że ma kiepskie wyniki badań moczu. Lekarze zdiagnozowali chorobę nerek. Niewydolne nerki długo dawały sobie radę, wystarczało leczenie farmakologiczne. Jednak w 2005 roku okazało się, że wymagam dializ otrzewnowych. To był sierpień, ja zaczynałem od września naukę w klasie maturalnej— wspomina Jan Stępniak. Dializy otrzewnowe wykonuje się w domu, nie trzeba jeździć do stacji dializ, ale i tak związane są z różnymi ograniczeniami. Na dializach przebrnął przez zaoczne studia. Telefon ze szpitala w Bydgoszczy, że jest nerka, odebrał jego tata. Do końca życia będę wdzięczny za ten dar— mówi Stępniak.
W ciągu ponad dwóch godzin młodzież w Hali Widowiskowo-Sportowej „Immobile – Łuczniczka” dowie się, czym tak naprawdę jest donacja i transplantacja. Wysłucha wywiadów z ekspertami – lekarzami transplantologami z całej Polski, koordynatorami transplantacyjnymi i przede wszystkim spotka się z osobami po przeszczepieniu, które opowiedzą swoje wzruszające historie walki z chorobą, dochodzenia do zdrowia i nowego, drugiego życia. Chcemy przekazać młodzieży te dobre i sprawdzone informacje – informuje Pilarz.
Do „Immobile-Łuczniczki” przyjedzie młodzież z ponad 60 szkół nie tylko z Bydgoszczy. Będą także szkoły z Torunia, Grudziądza, Inowrocławia, Solca Kujawskiego, Chocenia, Nakła nad Notecią, Lubaszcza, Gniewkowa, Radziejowa, Kruszwicy, Brodnicy, Kowalewa Pomorskiego, Chełmna i Mogilna.
Cieszymy się, że Forum zagości w naszym mieście z ważnym przekazem, który -o czym jestem przekonana – skutecznie trafi do osób wchodzących w dorosłość. Pokażemy młodym ludziom czym tak naprawdę jest transplantacja – dowiedzą się, dlaczego tak ważna jest deklaracja woli oddania po śmierci narządów do przeszczepienia–mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, która będzie reprezentowała Miasto Bydgoszcz podczas Forum Młodych.
Forum Młodych-BO NOWE JEST NADZIEJĄ potrwa od 11:00 do 13:15i jest współfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.