O pierwszy transport poprosił Zbigniew Religa
Już po raz dwudziesty ósmy w tym roku piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie pomogli w dostarczeniu na czas narządu do przeszczepu. Lot odbył się dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Przeczytaj także: Transplantacje w Poznaniu.
Samolot CASA C-295M o numerze 021 wykonał lot po trasie Kraków-Wrocław-Kraków, wystartował 28 września po godzinie 10.30, a na macierzyste lotnisko powrócił przed godziną 13. Dzięki pomocy lotników szansę na nowe życie otrzymał pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To był już 28. w tym roku lot w ramach „Akcji Serce” w wykonaniu 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.
Podczas pierwszego transportu zabrano na pokład dawcę
Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy na prośbę Zbigniewa Religii, wtedy doktora, przetransportowano serce ze Szczecina dla pacjenta zabrzańskiego szpitala. – Dawcę z narządem do transplantacji transportowano do Katowic ze Szczecina. Po drodze załoga wykonała alarmowe lądowanie w Babimoście koło Zielonej Góry i zabrała pacjentkę po wypadku zakwalifikowaną na drugiego dawcę organu – przypomina portal defence24.pl.
Przeczytaj także: Genetyczny bliźniak z Niemiec.
Współpraca wojska i kardiochirurgów została sformalizowana w 1988 roku kiedy podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków przeprowadzających transplantacje. Użyto wtedy nazwy “Akcja Serce”, która funkcjonuje do dzisiaj, choć na pokładzie wojskowych samolotów transportowane są różne narządy.
Pomagają lotnicy z różnych jednostek
W ramach “Akcji Serce” wykorzystywane są statki 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w „Akcję Serce” zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.
Zdjęcie: 8bltr.wp.mil.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.