O przeszczepach organów w Ostródzie
W Ostródzie odbyło się ciekawe spotkanie z lekarzami, koordynatorami transplantacyjnymi i Joanną Prorok, pacjentką po przeszczepieniu serca i autorką książki “(Nie) moje serce”.
– Cieszymy się bardzo, że w ramach Arena Festiwal film&music mieliśmy możliwość rozmawiać o tak trudnych sprawach. Bo nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie – mówi Marta Leszczyńska, regionalny koordynator ds. transplantacji z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. – W ostatni weekend czerwca wspólnie z Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego, CEIK, Poltransplantem oraz Fundacją DKMS zorganizowaliśmy w holu Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO Mazury w Ostródzie stoiska, na których można było porozmawiać o medycznych i etycznych aspektach przeszczepów organów, wyrażeniu zgody na pobranie narządów i przeszczepieniach szpiku kostnego – dodaje.
Olsztyński szpital reprezentowali również lekarze: dr Leszek Adadyński, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej i kierownik Warmińsko-Mazurskiego Biura Koordynacyjno-Organizacyjnego ds. Transplantacji, Norbert Kwella, kierownik Stacji Dializ, zajmujący się kwalifikowaniem pacjentów do przeszczepu oraz Jakub Maroszyk i Kacper Fedorowicz z oddziału dr Adadyńskiego. Towarzyszyły im Krystyna Rohun, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Klinicznego Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych i Anna Kleszcz, pielęgniarka z oddziału transplantologicznego – szpitalne koordynatorki ds. transplantacji.
Stoisko cieszyło się zainteresowaniem uczestników festiwalu. – Transplantologia i przeszczepy szpiku kostnego to nic innego jak darowanie komuś życia. To świadome dzielenie się najwyższym dobrem – podkreśla Marta Leszczyńska.
Zdjęcie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie