Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

O transplantacji trzustki

 

Celem fundacji Michała Figurskiego “Najsłodsi”, która zaczęła działalność w zeszłym roku, jest wspieranie osób z cukrzycą. Wśród Ambasadorów fundacji znalazły się osoby znane ze świata muzyki, filmu i polityki, m.in. Paulina Przybysz, Marta “Mandaryna” Wiśniewska, Olaf Lubaszenko, Michał Piela, Michał Kamiński czy Ryszard Kalisz, którzy użyczyli swojego wizerunku na cele kampanii promującej organizację.

Zlekceważył cukrzycę

47-letni Michał Figurski, znany prezenter, dziennikarz i konferansjer od lat zmagał się z cukrzycą. O tym, że jest chory na cukrzycę typu 1 dowiedział się niedługo po dwudziestce. Przyznaje, że zbagatelizował chorobę. Walka z poważną chorobą nie pasowała do wizerunku żyjącego pełnią życia człowieka sukcesu. Robił sobie zastrzyki z insuliny, raz na jakiś czas mierzył poziom cukru we krwi, ale niespecjalnie przejmował się tym, że jest chory. Tymczasem zlekceważona cukrzyca może dać różne groźne powikłania.

U Figurskiego w 2015 roku doszło do krwotocznego udaru mózgu. W bardzo ciężkim stanie trafił na oddział intensywnej terapii, walczył o życie. Przeżył, ale doszło u niego do lewostronnego niedowładu ciała. Media rozpisywały się o jego chorobie, kolorowe gazety publikowały jego zdjęcia na wózku inwalidzkim. Konieczne okazały się dializy.

Figurski został zakwalifikowany do jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki. Operacja odbyła się w 2016 roku w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a w Warszawie. Zabieg trwał 8 godzin. Mężczyzna dostał nowe życie, zaledwie dwa tygodnie po operacji przygotował święta Bożego Narodzenia dla całej rodziny.

Fundacja “Najsłodsi” przybliża temat transplantacji trzustki. W Polsce pierwszą próbę przeszczepienia trzustki podjął prof. Stanisław Zieliński w Szczecinie. Niestety, zakończyła się ona niepowodzeniem. Natomiast pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie trzustki i nerki w Polsce przeprowadził 4 lutego 1988 roku prof. Jacek Szmidt w Warszawie. W Polsce wykonuje się także przeszczepiania wysp trzustkowych. O takim zabiegu pisaliśmy na transplantologia.info.

O zabiegu transplantacji trzustki opowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik.

 


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy