Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Od kreskówki do horroru

 

Pierwszy w Polsce film o problemie transplantacji organów skierowany do dzieci w wieku od 7 do 10 lat powstał w 2008 roku dzięki pomysłowi Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”.

Filmowy Adaś dostał fragment wątroby od mamy

Animowane, 7-minutowe „Marzenie Adasia” wyprodukowało studio RDF w Bielsku-Białej. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Stowarzyszenia “Życie po przeszczepie”, Krzysztof A. Pijarowski. Autorami scenariusza byli Pijarowski oraz Przemysław Petryszyn ze studia RDF. Film otrzymał ponad 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.

Film to opowieść o Adasiu, który zatruł się tabletami dziadka. Doszło do uszkodzenia wątroby, konieczna była transplantacja tego narządu. Mama oddała mu kawałek swojej wątroby. Operacja się udała, Adaś mógł spełnić swoje wielkie marzenie, wziąć udział w zawodach balonów. Film ma oswoić dzieci z tematyką transplantacji i rzeczywiście, świetnie to robi. Film można pobrać ze strony przeszczep.pl

Nerka dla siostry

„Bez mojej zgody” to amerykański dramat z 2009 roku w reżyserii Nicka Cassavetesa, na podstawie książki Jodi Picoult. Kate ma rzadki typ białaczki. Jej mama Sara (gra ją świetna w tej roli Cameron Diaz) jest gotowa zrobić wszystko, by ją uratować, porzuca pracę, by cały czas być przy córce. Decyduje się wreszcie na kontrowersyjny krok, rodzi drugą córkę, Annę, która oddaje Kate swoją krew pępowinową, szpik, komórki macierzyste.

Gdy okazuje się, że Anna ma oddać Kate także nerkę, dochodzi do rodzinnego kryzysu. 12-letnia Anna buntuje się i wynajmuje prawnika. Warto obejrzeć ten film, tym bardziej, że jego finał zaskakuje, okazuje się, że motywy działania Anny są inne, niż się wydawało.

Horror o biorczyni serca

„Chambers” Netflixa z Umą Thurman to serial o dziewczynie po transplantacji serca. Sashan dostaje rozległego zawału serca. Jedyną szansą jest przeszczep serca. Rodzice dawczyni nawiązują kontakt z Sashan, z każdym tygodniem dziewczyna zaczyna przejmować coraz więcej cech po zmarłej. Ten film to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników horrorów o siłach nadprzyrodzonych.

„Przebudzenie” (2007 rok) to kolejny film o transplantacji serca. – Clay (Hayden Christensen) wiedzie szczęśliwe życie. Ma piękną narzeczoną (Jessica Alba), dobrą pracę i dużo pieniędzy. Pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę serca. Może go uratować jedynie przeszczep. Po szybkim ślubie z Sam okazuje się, że znaleziono dla niego nowe serce. Kiedy operacja się zaczyna, Clay odkrywa, że nie został uśpiony. Widzi, słyszy i czuje, jednak nic nie może zrobić, gdyż jest sparaliżowany. Z przerażeniem odkrywa, że jego los już został przesądzony. Wydaje się, że jedyną osobą, na którą może liczyć, jest jego żona – można przeczytać w opisie filmu na portalu www.filmweb.pl

Biografia słynnego profesora

Kultowym filmem stali się już „Bogowie” Łukasza Palkowskiego (2014 rok), biografia profesora Zbigniewa Religi. Film w niezwykle ciekawy sposób opowiada o tym, jak powstawał zabrzański ośrodek, obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca oraz o początkach transplantacji serca w Polsce. Polecamy go tym bardziej, że zagrał w nim Rafał Zawierucha, przyjaciel „Biegu po Nowe Życie”.

Na zdjęciu: kadr z filmu “Marzenie Adasia”

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy