Ostrożnie na grzybobraniu
Grzybobranie to nasz sport narodowy, zajmują się tym miliony Polaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zatrucie grzybami może doprowadzić do konieczności transplantacji wątroby.
Muchomor zielonawy (sromotnikowy) jest mylony przez grzybiarzy z gołąbkami czy gąskami. Tymczasem grzyb ten zawiera śmiertelnie groźne toksyny, średniej wielkości grzyb jest w stanie zabić dorosłego człowieka. Amanityna, którą zawiera ten grzyb doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia różnych narządów, także wątroby.
Tomek dożył do transplantacji
W 2011 roku głośna była historia Tomka, sześciolatka, który zatruł się muchomorami. Chłopiec został przyjęty do Instytutu „Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka”. Lekarze walczyli o jego życie, konieczna okazała się transplantacja wątroby. Nikt z rodziny nie mógł oddać chłopcu fragmentu wątroby, na szczęście w porę udało się znaleźć zmarłego dawcę. Transplantacja odbyła się w połowie sierpnia. Niestety, przeszczepiona wątroba przestała pracować, w październiku okazał się konieczny kolejny przeszczep.
Nie wszystkich zatrutych udaje się uratować. Umarł np. czternastolatek z Sosnowca, który zjadł zaledwie kęs bułki z usmażonymi muchomorami. Jemu także przeszczepiono wątrobę, ale to nie ocaliło jego życia. Niestety, ale mimo wielu przeszkód niemal co roku zdarzają się podobne tragedie.
Grzybiarz jak saper, myli się tylko raz
Justyn Kołek, grzyboznawca z Czernichowa na spotkaniach dla grzybiarzy zawsze powtarza, że grzybiarz jest jak saper, myli się tylko raz. Przekonuje, by niedoświadczeni grzybiarze zbierali tylko grzyby z rurkami pod kapeluszem, bo wśród nich nie ma żadnych śmiertelnie trujących gatunków.
Co jeszcze zrobić, by uniknąć zatrucia? Najlepiej nie ruszać bardzo młodych i bardzo starych okazów, bo są trudne do identyfikacji. Wśród grzybiarzy pokutuje wiele przesądów na temat rozpoznawania, czy grzyb jest trujący czy też jadalny. Niektórzy uważają, że jeśli grzyb jest nadgryziony przez ślimaki, to na pewno jest jadalny. To mit, śmiertelnie trujące muchomory są przysmakiem ślimaków.
Także smak nie jest wyznacznikiem jadalności, wbrew temu, co sadzą niektórzy grzybiarze, trujące są nie tylko grzyby gorzkie lub piekące w smaku. Osoby, które zatruły się muchomorami twierdzą, że przyrządzone z nich potrawy były wyborne w smaku. Także metody typu kilkukrotne gotowanie i odlewanie wody czy wrzucanie do wywaru srebrnej łyżeczki i sprawdzanie, czy nie czernieje, mogą doprowadzić do tragedii.
Groźne kleszcze
Podczas grzybobrania trzeba się także zabezpieczyć przed ukąszeniami kleszczy. Odpowiednim strojem jest bluzka z długim rękawem i długie spodnie, po powrocie do domu najlepiej wziąć prysznic. Można także zastosować środki odstraszające kleszcze.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, wśród nich boreliozę. To podstępna choroba, która może zaatakować różne narządy. W Polsce zdarzały się już przypadki takiego uszkodzenia serca w przebiegu tej choroby, że konieczna była transplantacja.