Pielęgniarki i położne
2020 rok został ogłoszony przez WHO we współpracy z Międzynarodową Radą Pielęgniarek i Międzynarodową Radą Położnych – „Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej”.
Rocznica urodzin prekursorki
Data ta zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki współczesnego pielęgniarstwa. Florence urodziła się w bogatej arystokratycznej rodzinie, jej ojcem był William Edward Nightingale. Beztroską młodość spędziła w Londynie, latem przebywając w wiejskiej posiadłości w Hampshire.
Miała 24 lata gdy oznajmiła bliskim, że chce zostać pielęgniarką. Przeraziła ich, bo pielęgniarki rekrutowały się wtedy z kobiet z niskich warstw społecznych. Florence dopięła jednak swego. Zaczęła odwiedzać szpitale, a w 1851 zaczęła uczyć się zawodu pielęgniarki w Ewangelickim Zakładzie Diakonijnym w Kaiserswerth.
Uważa się, że to ona wypracowała podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki.
Połowa pracowników
– Współczesna pielęgniarka i położna to zawody samodzielne, nowoczesne, wymagające dużej profesjonalnej wiedzy medycznej, wyjątkowych predyspozycji – silnej osobowości, cierpliwości oraz empatii – podkreślała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia podczas inauguracji międzynarodowej kampanii “Nursing Now” mającej podkreślić ogromną rolę pielęgniarek i położnych w ochronie zdrowia.
W większości krajów świata stanowią one co najmniej połowę wszystkich pracowników systemu opieki zdrowotnej. Bez wykwalifikowanych pielęgniarek nie sposób wyobrazić sobie działalność oddziałów, na których wykonuje się transplantacje rogówek, szpiku czy też narządów unaczynionych.
Marzenia dotyczące zawodu
W czasie uroczystości studentki oraz studenci pielęgniarstwa i położnictwa przedstawili 20 marzeń dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej. Wśród nich były m.in.: “Moim marzeniem jest zostanie specjalistką w dziedzinie, na którą się zdecyduję i być bardzo dobrą w swojej pracy”, “Chciałbym, aby mężczyźni w pielęgniarstwie stali się normą, a nie wyjątkiem” oraz “Chciałabym, aby społeczeństwo widziało w pielęgniarkach i pielęgniarzach specjalistów, którzy znają się na tym co robią”.
Zdjęcie: www.gov.pl