Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsi na świecie

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzono w pełni udany zabieg łączony: przeszczep rogówki, usunięcie zaćmy oraz wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, z zastosowaniem nowatorskiej techniki laserowej. To był pierwszy taki na świecie. Wykonał go dr n. med. Bogumił Wowra, uczeń prof. Edwarda Wylęgały.
Przeczytaj także: Pierwsze takie pobranie
Ta pionierska operacja, przeprowadzona przy użyciu lasera zintegrowanego z mikroskopem operacyjnym, stanowi kontynuację i rozwinięcie technik laserowych, które prof. Edward Wylegała wprowadził do transplantacji rogówki. Jako pierwszy zastosował laserowe metody w przeszczepach drążących oraz warstwowych rogówki, zarówno z użyciem lasera femtosekundowego, jak i ekscymerowego. Pionierska operacja dr. Wowry otwiera nowy rozdział w transplantologii rogówkowej, oferując pacjentom jeszcze wyższy poziom precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności — informuje Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.
Laser zmniejsza ryzyko powikłań
Jak informuje placówka, laser wykorzystano do wykonania precyzyjnego, okrągłego cięcia przedniej torebki soczewki w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Jak mówią specjaliści, zastąpienie tradycyjnego cięcia techniką laserową poprawia dokładność, zmniejsza ryzyko powikłań oraz przyspiesza proces gojenia.
Pacjentka, która przeszła pionierski zabieg to kobieta, która cierpiała na zaawansowaną patologię rogówki oraz zaćmę. Dzięki nowoczesnej technologii odzyskała możliwość prawidłowego widzenia.
Zdjęcie: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy