Pierwsi w Europie
W sali hybrydowej Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II wykonano skuteczny, innowacyjny zabieg przezskórnej naprawy kształtu lewej komory niewydolnego serca poprzez zbliżenie do siebie mięśni brodawkowatych. To był pierwszy taki zabieg w Europie i drugi na świecie.
Przeczytaj także: Biologiczne zastawki.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa rozpoznawana jest u około 60 proc. wszystkich pacjentów z kardiomiopatiami. W przebiegu choroby dochodzi do zmniejszenia kurczliwości serca, co prowadzi najpierw do powstania jego lewokomorowej, a z czasem obukomorowej niewydolności. W przypadku znacznego uszkodzenia serca, konieczna może się okazać transplantacja. To obok choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego właśnie najczęstszy powód kwalifikowania do transplantacji.
51-latek chorował od wielu lat
51-letni pacjent, któremu dzięki innowacyjnemu zabiegowi pomogli lekarze z krakowskiego szpitala, chorował od wielu lat, kardiomiopatię zdiagnozowano u niego, gdy miał 18 lat. U mężczyzny rozwinęła się niewydolność serca. Czynność skurczowa lewej komory jego serca była upośledzona w stopniu znacznym.