Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsza transplantacja serca i wątroby

30 sierpnia w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie przeprowadzono pierwszą w Polsce jednoczesną transplantację serca i wątroby. Pionierska operacja przeszczepienia obu narządów została wykonana u 50-letniego pacjenta ze schyłkową niewydolnością serca oraz wrodzoną chorobą wątroby. Chory otrzymał narządy od jednego dawcy.

Pionierską operację przeprowadziły zespoły z Instytutu Kardiologii i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka, a  wątroby chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza.

– Polska dołączyła do nielicznych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie, gdzie wykonywane są jednoczasowe przeszczepy serca i wątroby. Jest to szansa nie tylko dla pacjentów z jakimś rodzajem niewydolności serca i wątroby np. w wyniku chorób spichrzeniowych typu amyloidozy, ale również jest to ogromna szansa dla pacjentów z wrodzonymi wadami serca, którzy w wyniku zazwyczaj wielu operacji kardiochirurgicznych mają jednokomorowe serce i w przypadku jego niewydolności jednoczasowy przeszczep serca i wątroby jest zazwyczaj jedynym sposobem leczenia. W Instytucie Kardiologii istnieje już program transplantacji serca w przypadku jego wady wrodzonej – mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii.

– Przeszczepienie dwóch narządów – serca i wątroby, wykonane po raz pierwszy w Polsce, traktujemy jako poszerzenie możliwości terapeutycznych dla chorych z niewydolnością tych narządów. Dotychczas, niestety, tacy chorzy nie mogli być kwalifikowani do leczenia za pomocą transplantacji narządów. To już kolejne rozszerzenie zakresu transplantacji, jakie przeprowadza Instytut Kardiologii w Warszawie. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pierwszą jednoczesną transplantację serca i nerki u jednego chorego – podkreśla prof. dr. hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii.

– Przeszczepienie dwóch narządów u pacjenta, który cierpiał na niewydolność serca i wrodzoną chorobę wątroby to ogromny postęp. Polska dołączyła do nielicznych krajów w Polsce i na świecie, gdzie takie przeszczepy mają miejsce. Wiemy, że dla wielu pacjentów przeszczep jest jedyną możliwością przeżycia i szansą na normalne funkcjonowanie. Jest to też wyjątkowe święto transplantologii, ale nie można o nim mówić bez podkreślenia roli dawców. Dlatego zachęcamy do podpisywania oświadczeń woli – mówi prof. dr. hab. n. med. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

inf./fot. www.ikard.pl 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy