Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsza taka transplantacja

 

Po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepienia wątroby z wykorzystaniem wcześniejszej perfuzji w normotermii. Zabieg przeprowadził zespół chirurgów transplantologów kierowany przez prof. Michała Grąta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. 

Przeczytaj także: Weronika miała piorunująca niewydolność wątroby.

Perfuzja w normotermii polega na tym, że wątrobę umieszcza się w specjalnej maszynie, która umożliwia odtworzenie przepływu krwi w narządzie oraz obserwowanie, jak funkcjonuje on poza ustrojem człowieka. Można się upewnić się, że wątroba dobrze działa i na pewno nadaje się do przeszczepienia.

Narząd od zmarłego dawcy

Narząd pobrano od zmarłego dawcy. Wątroba została przetransportowana do ośrodka transplantacyjnego w stanie tzw. zimnego niedokrwienia, czyli w temperaturze 4 st. C. Gdy dotarła do warszawskiej kliniki, umieszczono ją w maszynie do perfuzji, której układ wypełniony został specjalnie wzbogaconą krwią o temperaturze 36 st. C.

Wątrobę „podłączono” do maszyny przez układ tętniczy i żyłę wrotną odtwarzając krążenie. To pozwoliło na ocenę funkcji wątroby poza organizmem biorcy i podjęcie decyzji o wykorzystaniu jej do transplantacji.

Przeczytaj także: Pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie.

Niepodjęcie funkcji wątroby to zagrożenie życia

Dotychczas, o tym czy wątroba podejmie funkcję, można było się przekonać dopiero po przeszczepieniu narządu. Tymczasem niepodjęcie funkcji to jedno z najgroźniejszych powikłań po transplantacji i jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia chorego.

Wprowadzenie metody perfuzji w normotermii znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego powikłania.

W trakcie procedury przeprowadzanej w warszawskiej klinice wątroba poddana perfuzji w normotermii działała poza organizmem przez 8 godzin, produkując żółć i wykazując wszystkie cechy prawidłowej funkcji. Lekarze zdecydowali się wszczepić ją biorcy. To szczególne wydarzenie dla “Polskiego programu transplantacji wątroby”.

Przeczytaj także: Leśny zabójca niszczy wątrobę.

Skład zespołu

Procedurę pobrania narządu i perfuzji w normotermii wykonał zespół w składzie: lek. Marcin Morawski, lek. Jan Stypułkowski, lek. Mateusz Bartowiak, lek. Andrey Zhylko i mgr Marzena Kaczmarska pod nadzorem prof. Michała Grąta.

Przeszczepienie wątroby wykonali prof. Michał Grąt, dr Maciej Krasnodębski i lek. Adam Bołtuć, a hepatektomię wykonali dr Ireneusz Grzelak, dr Łukasz Masior i dr Marcin Rychter w asyście pielęgniarek instrumentalnych mgr Anny Wąsik i lic. Joanny Stasiak.

Znieczulenie przeprowadziła dr Paula Dudek w asyście pielęgniarki anestezjologicznej mgr Joanny Kosińskiej i pielęgniarza anestezjologicznego mgr Piotra Wesołowskiego. Całość procedury koordynował mgr Krzysztof Zając.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy