Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsza transplantacja szpiku

21 lipca w Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą transplantację alogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od niespokrewnionego dawcy.
Szpital przygotowywał się przez 1,5 roku
Szansę na nowe życie otrzymała 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową. Przeszczep był jedyną szansą na całkowite wyleczenie z choroby. – Przygotowania Oddziału Hematologii i Transplantologii do wprowadzenia transplantacji alogenicznych od dawców niespokrewnionych trwały 1,5 roku – informuje placówka.
Pierwszym etapem było podpisanie umowy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie na poszukiwanie i prowadzenie doboru dawców dla pacjentów z łódzkiego szpitala.
Kolejnym krokiem było uzyskanie od Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji “Poltransplant” zgody na finansowanie świadczeń zdrowotnych w zakresie poszukiwania i doboru dawców.  Ostatnim etapem było podpisanie umów z wyspecjalizowanymi firmami transportowymi, których kurierzy będą odbierać materiał przeszczepowy z ośrodków pobierających szpik na całym świecie.
Szansa dla pacjentów
Jak mówią lekarze, to szansa na kompleksowe leczenie transplantacyjne w Szpitalu Kopernika w Łodzi, szczególnie dotyczy to pacjentów z ostrymi białaczkami. Dzięki temu zmniejszać się będzie liczba chorych kwalifikowanych obecnie na przeszczepienie do innych ośrodków hematologicznych w Polsce.
Lekarze przypominają, że transplantacje od dawcy niespokrewnionego przeprowadza się w sytuacji, gdy pacjent z nowotworem krwi nie ma zgodnego w układzie zgodności tkankowej HLA dawcy rodzinnego. – Wtedy następuje przeszukanie polskich i światowych rejestrów zawierających bazę potencjalnych dawców szpiku w celu wytypowania dla pacjenta optymalnego dawcy zgodnego genetycznie – przypominają medycy.
Pierwszą transplantację szpiku w Oddziale Hematologii i Transplantologii przeprowadzono w 2001 r. Było to przeszczepienie autologiczne, w którym pacjent otrzymuje swoje własne komórki krwiotwórcze – po wcześniejszym leczeniu chemioterapią, niszczącą komórki nowotworowe szpiku.

 

Zdjęcie: www.facebook.com/SzpitalKopernikLodz

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy