Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy taki transport

Zespół Transplantacyjny z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra A. Jurasza w Bydgoszczy poleciał po wątrobę na pokładzie wojskowego samolotu. To pierwszy taki transport w historii tutejszego programu przeszczepiania wątroby.
Przeczytaj także: 258 transplantacji wątroby.
Przeszczepiają wątroby od siedmiu lat
W styczniu 20204 roku minęło siedem lat, od kiedy w Klinice Chirurgii Wątroby, Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzono pierwsze w regionie przeszczepienie wątroby. Kierownikiem Kliniki i inicjatorem powstania programu przeszczepiania wątroby w Bydgoszczy jest prof. dr hab.n.med Maciej Słupski. Pierwszą pacjentką była pani Joanna.
Pierwszy lot po wątrobę
1 lutego członkowie bydgoskiego zespołu transplantacyjnego: dr Andrzej Kobryń, dr Marta Flisińska, dr Sonia Frieske, oraz pielęgniarka operacyjna mgr Maria Wojciechowska polecieli po wątrobę. To był pierwszy takich transport w historii bydgoskiego programu przeszczepiania wątroby. Był konieczny ze względu na odległość od szpitala, w którym zmarł dawca.
Lot w ramach “Akcji Serce”  odbył się na trasie Powidz – Kraków – Powidz i był możliwy dzięki wsparciu i udziałowi pilotów z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, odbył się na pokładzie samolotu Bryza M-28. W tym roku piloci z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego wykonali już cztery loty w ramach “Akcji Serce”.
Zdjęcie: jurasza.umk.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy