Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

258 transplantacji wątroby

– Dziś na WUM możemy jeszcze przed przeszczepieniem sprawdzić, czy dany narząd podejmie swoją funkcję. Wykonujemy transplantacje wątroby podzielonej. Przeszczepiamy wątrobę chorym onkologicznie np. z przerzutami raka jelita grubego – mówi prof. Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM.
Wątroba to narząd, którego nie da się zastąpić. Zdarzają się sytuacje, gdy jest zaledwie kilka dni czasu na to, by wykonać transplantację. Pierwszej udanej transplantacji wątroby w Polsce. Wykonał ją 1 marca 1990 roku zespół Kliniki Chirurgii w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” pod kierunkiem prof. Piotra Kalicińskiego we współpracy z prof. Rudolfem Pichlmayrem z Hannoveru.
Wielki sukces warszawskiego szpitala
W 2022 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono 134 przeszczepienia wątroby, a w 2023 było to już 258 przeszczepień.  Pierwszą udaną transplantację wątroby wykonano tutaj w 1994 roku, była to również pierwsza udana transplantacja wątroby u dorosłej osoby w Polsce. Od tego czasu program transplantacyjny kliniki systematycznie się rozwija,
– Objąłem klinikę we wrześniu 2022 r. Jeśli porównać statystyki od tego momentu z poprzednimi latami – to okaże się, że zwiększyliśmy liczbę wykonywanych transplantacji blisko trzykrotnie. Co się zmieniło? Przede wszystkim bardzo intensywnie wdrożyliśmy do praktyki klinicznej metody perfuzji wątroby. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystywać grafty, czyli narządy pobrane od dawców, które nie są optymalne i których przeszczepienie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem okołooperacyjnym. Metody perfuzji obniżają to ryzyko – mówi w rozmowie opublikowanej na stronie www.wum.edu.pl prof. Michał Grąd.
Wątroba na pół
Kolejna sprawa to podział wątrób. W 2023 roku przeszczepiono tutaj także siedem wątrób podzielonych pomiędzy dwóch dawców. – Ważnym aspektem jest też międzynarodowa współpraca. W ubiegłym roku zaczęliśmy wykorzystywać narządy pobrane poza Polską – w Niemczech, Austrii, Bułgarii, na Litwie. Tu ważne jest, aby tak zorganizować transport do naszego ośrodka, aby nie przedłużyć do nieakceptowalnych wartości czasu niedokrwienia narządu – mówi profesor Michał Grąt.
Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy