Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pionierska operacja w Nowym Jorku

 

Lekarze z NYU Langone Health przeprowadzili pierwszą operację wszczepienia mechanicznej pompy serca i przeszczepienia świńskiej nerki. Pacjentką była 54-latka z niewydolnością serca i nerek.

Przeczytaj także: Przeszczepili świńską nerkę

Pacjentka, Lisa Pisano, pochodząca z New Jersey, miała niewydolność nerek i serca w schyłkowym stadium, była dializowana. Nie była kandydatką do przeszczepienia serca i nerki ze względu na kilka przewlekłych schorzeń.

To była druga transplantacja świńskiej nerki

– Wszystko, czego chcę, to możliwość lepszego życia” – powiedziała 54-latka cytowana w komunikacie na stronie szpitala. Dodała, że po tym, jak została wykluczona z możliwości otrzymania narządów ludzkich, wiedziała, że nie ma zbyt wiele czasu. Lekarze uznali, że szansa może być dla niej transplantacja świńskiej nerki, przedyskutowała sprawę z mężem i rodziną.

Nie było wcześniej udokumentowanych przypadków, gdy pacjent z mechaniczną pompą serca otrzymał przeszczep narządu jakiegokolwiek rodzaju. To dopiero drugi przeszczep nerki od zmodyfikowanej genetycznie świni. – Niesamowite jest, co staramy się zrobić jako społeczeństwo dla wszystkich potrzebujących narządów – komentuje Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health NYU. Przypomnijmy, że słynnego transplantologa gościliśmy na Biegu po Nowe Życie w Wiśle.

Operowały dwa zespoły

Zabiegi zostały wykonane przez dwa oddzielne zespoły chirurgiczne w ciągu dziewięciu dni. W pierwszej procedurze kardiochirurdzy wszczepili kobiecie pompę wspomagającą pracę serca (LVAD), które jest zwykle stosowane u pacjentów oczekujących na przeszczepienie serca, jako pomost do transplantacji, lub nie kwalifikujących się do takiego zabiegu, jako terapia docelowa. Lekarze mówią, że bez pompy 54-latka przeżyłaby kilka dni, może kilka tygodni. Zabieg odbył się 4 kwietnia.

9 dni później wykonano przeszczepienie świńskiej nerki. Gdyby nie możliwość ksenotransplantacji, kardiochirurdzy nie wszczepiliby kobiecie pompy, bo śmiertelność u pacjentów dializowanych ze wszczepionymi pompami jest bardzo wysoka.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy