Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przeszczepili świńską nerkę

 

W Massachusetts General Hospital w Bostonie w Stanach Zjednoczonych przeszczepiono genetycznie zmodyfikowaną świńską nerkę 62-latkowi. Udana ksenotransplantacja to wielki przełom w medycynie.

Przeczytaj także: Dr Robert Montgomery i dr hab. Marek Myślak w Ukrainie

Transplantolodzy z bostońskiego szpitala zoperowali 62-latka 16 marca, zabieg trwał cztery godziny. Kilkunastoosobowym zespołem medyków kierowali Leonardo V. Riella, Tatsuo Kawai i Nahel Elias. To wielki przełom i szansa dla pacjentów czekających na transplantację, bo całym świecie brakuje narządów do przeszczepień.

– Siedemdziesiąt lat po pierwszym przeszczepie nerki i sześćdziesiąt lat po pojawieniu się leków immunosupresyjnych stoimy o krok od monumentalnego przełomu w transplantologii. W samym Massachusetts General Hospital na liście oczekujących na przeszczep nerki znajduje się ponad 1400 pacjentów. Niektórzy z nich niestety umrą. (…) Jestem głęboko przekonany, że ​​ksenotransplantacja stanowi obiecujące rozwiązanie kryzysu niedoboru narządów – powiedział Leonardo V. Riella cytowany w oficjalnym komunikacie szpitala.

62-letni pacjent przeszedł już wcześniej transplantację nerki

Pacjent to Richard „Rick” Slayman z Weymouth w stanie Massachusetts. Lekarze mówią, że to on jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia, bo zgodził się wyruszyć z nimi na niezbadane terytoria medycyny, a jego historia daje nadzieję innym chorym cierpiących na schyłkową niewydolność nerek. Mężczyzna jest pod opiekę lekarzy z bostońskiej placówki od 11 lat. Mówi, że darzy cały pracujący tutaj personel pełnym zaufaniem.

Mężczyzna od wielu lat cierpi na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie, otrzymał wcześniej nerkę od zmarłego dawcy, zabieg odbył się w grudniu 2018 roku. Niestety, po pięciu latach przeszczepiona nerka stała się niewydolna, mężczyzna musiał poddać się dializom.

Przyjaciel Biegu po Nowe Życie

Szpital w Bostonie nie jest jedyną placówką, w której pracuje się na rozwojem przeszczepiania ludziom narządów pobranych od zwierząt. Wielki wkład w rozwój ksenotransplantacji ma Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku 2021 kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów.

Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze. Robert Montgomery był gościem Biegu po Nowe Życie w Wiśle.

Zdjęcie: www.massgeneral.org

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy