Pionierska transplantacja w Warszawie
To wielki sukces warszawskich lekarzy. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego przedoperacyjnego protokołu Mayo Clinic można było wykonać przeszczepienie wątroby u pacjentki z rakiem dróg żółciowych. Wdrożeniem protokołu zajęli się specjaliści z Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych oraz z Kliniki Onkologii. Natomiast sam zabieg transplantacji odbył się w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby.
Nowotwór o złym rokowaniu
Rak dróg żółciowych to agresywny nowotwór o złym rokowaniu. Najczęściej w momencie rozpoznania guz jest nieoperacyjny, możliwie jest tylko leczenie paliatywne. Niektóre ośrodki, np. Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych czy Szpitala Charite w Berlinie, oferują wyselekcjonowanym pacjentom przeszczepienie wątroby, możliwe jest to we wczesnym etapie zaawansowania nowotworu. Procedura ta może być wdrożona i daje dobre rezultaty dzięki zastosowaniu specjalistycznego protokołu obejmującego precyzyjną diagnostykę obrazową oraz radioterapię i chemioterapię jako przygotowanie do zabiegu. W Polsce dotąd tego nie robiono.
– Rak dróg żółciowych rozwija się dość często u pacjentów z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych (PSC). Kilkuset pacjentów z rozpoznanym PSC znajduje się pod opieką Centrum Leczenia Chorób Rzadkich Wątroby przy Klinice Hepatologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Nowotwór ten może dotykać także osoby młode i bywa niekiedy rozpoznany w dość wczesnym stadium. W związku z tym postanowiliśmy zaadaptować i wdrożyć protokół z Kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych w naszym ośrodku – mówi prof. Piotr Milkiewicz, który kieruje Kliniką i Centrum.
Pacjentka już wróciła do domu
Adaptacją procedur z przystosowaniem ich do naszych warunków zajęli się prof. Maciej Wójcicki z Kliniki Hepatologii i Chorób Wewnętrznych WUM oraz dr Leszek Kraj z Kliniki Onkologii WUM, kierowanej przez prof. Rafała Steca. Ta wieloetapowa procedura wymagała także współpracy z zespołem Oddziału Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie z prof. Lucjanem Wyrwiczem, dr Katarzyną Pędziwiatr i dr Małgorzatą Gidzińską-Wielgosz.
Pierwsza pacjentka, 61- latka z PSC i potwierdzonym rakiem wnęki wątroby, po przygotowaniu z zastosowaniem radio- i chemioterapii według protokołu Mayo Clinic, została poddana transplantacji wątroby. Zabieg odbył się 21 października w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza. Transplantację przeprowadził dr n. med. Piotr Smoter z zespołem. Pacjentka w dobrej kondycji została wypisana do domu po trzech tygodniach od zabiegu.
– Wynik badania histopatologicznego z usuniętej wątroby jest bardzo obiecujący. Żywe tkanki nowotworu dróg żółciowych stanowiły bowiem mniej niż 5 proc. utkania guza. Świadczy to o wysokiej skuteczności protokołu radioterapii i chemioterapii zastosowanego przed transplantacją. Potwierdza również, jak wielkie znaczenie we współczesnej medycynie ma wielodyscyplinarne podejście do skomplikowanych problemów dotyczących różnych specjalności. Mamy nadzieję, że kolejni pacjenci z tym groźnym nowotworem już w niedalekiej przyszłości otrzymają szansę na transplantację, a tym samym na wieloletnie przeżycie – mówi dr Leszek Kraj.
Zdjęcie: www.wum.edu.pl