Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Po transplantacji można uprawiać sport

 

Działające od 2005 roku Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji propaguje świadome dawstwo narządów, poprzez rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportu w środowisku osób po transplantacji.

Osoby zrzeszone w stowarzyszeniu reprezentują Polskę na Mistrzostwach Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych czy Światowych Igrzyskach dla Osób po Transplantacji. Jedną z nich jest Kinga Sobolak.

Przeczytaj także: Kolejne przeszczepienie serca w Krakowie.

Nowe życie po transplantacji nerki

Kinga miała 18 lat, gdy zachorowała na kłębuszkowe zapalenie nerek. Na początku myślała, że to zwykłe zapalenie, które pewno szybko uda się wyleczyć. Niestety, myliła się. Choroba doprowadziła u niej do całkowitego uszkodzenia nerek.

Po kilkuletniej walce Kinga trafiła na hemodializy. Wspomina, że życie straciło dla niej sens, a  marzenia o podróżowaniu i uprawianiu sportu legły w gruzach.

Po czterech latach dializ odebrała telefon, że znalazł się dla niej dawca nerki. Przeszczep odbył się bez żadnych problemów, operacja dała jej nowe życie.

Kinga odnosi sportowe sukcesy

Dzisiaj Kinga jest już 21 lat po transplantacji, żyje jak każdy zdrowy człowiek. Jedną z pasji Kingi jest sport. Ma na koncie już kilka złotych i srebrnych medali zdobytych na zawodach dla osób po transplantacji. Jej największym osiągnięciem jest zdobycie złotego medalu w rzucie dyskiem na Mistrzostwach Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w 2018 roku w Cagliari, na pięknej włoskiej wyspie Sardynia.

Zbiórka na wymarzony wyjazd

Teraz marzeniem Kingi jest udział w Światowych Igrzyskach dla Osób po Transplantacji. Zawody odbędą się w Australii. Niestety, wyjazd na to wydarzenie będzie bardzo kosztowny. Dlatego Kinga założyła zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Chce uzbierać 8 tys. zł. Wspomóc tę świetną zawodniczkę można tutaj.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy