Bieg po Nowe Życie


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pobrali najwięcej narządów od zmarłych dawców

 

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji “Poltransplant” wydało biuletyn, w którym opublikowało dane za ubiegły rok. W 2021 r. liczba rzeczywistych zmarłych dawców narządów w Polsce wyniosła 396, co daje 10,3 dawcy na milion mieszkańców Polski.

Pobrania narządów w 123 szpitalach

Wskaźnik ten był porównywalny z rokiem 2020, ale niższy niż w latach poprzednich. Najwyższy wskaźnik dawstwa był w województwie pomorskim – 23,9 dawców na milion mieszkańców. Natomiast najniższe wskaźniki dawstwa odnotowano w województwach podkarpackim (2,8), podlaskim (4,2) i łódzkim (5,3).

W 2021 roku pobranie narządów od zmarłych dawców miało miejsce w 123 szpitalach, tych najaktywniejszych placówek, z których zgłoszono 9 lub więcej rzeczywistych dawców narządów, było 10. Najwięcej dawców zgłoszono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, aż 28. Placówka ta jest liderem w Polsce już od kilku lat. To także ośrodek, w którym przeszczepia się wszystkie narządy.  Na drugim miejscu jest Szpitalu Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie (15 dawców rzeczywistych), a na trzecim Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej „Szpital Śląski” w Cieszynie (14 dawców rzeczywistych).

Najmłodszy zmarły dawca miał 18 miesięcy

W 2021 roku średni wiek zmarłych, od których pobrano narządy wyniósł 45,2 lat. Najmłodszy zmarły dawca miał 18 miesięcy, a najstarszy 79 lat. Najczęstszą przyczyną zgonu dawców (52 proc.) była choroba naczyń mózgowych.

Pobrano najwięcej nerek – 774. Pobrano też 304 wątroby, 205 serc, 152 płuca, 20 trzustek, wykonano również jedno pobranie narządów szyi. 84 proc. zeszłorocznych pobrań narządów to były pobrania wielonarządowe.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy