Polscy dawcy ratują chorych na całym świecie
Komendant Komisariatu Policji w Lubsku, nadkomisarz Krystian Szylko, podarował obcemu człowiekowi szansę na drugie życie. Jego genetyczny bliźniak mieszka w Niemczech.
Przeczytaj także: Profesor honorowym obywatelem Ustronia.
Nadkomisarz Krystian Szylko zarejestrował się jako potencjalny dawca szpiku kilka lat temu. Kiedy w maju 2023 roku otrzymał telefon, że może zostać dawcą, nie zastanawiał się ani chwili. Przeszedł szereg szczegółowych badań i został zakwalifikowanym do zabiegu. Procedura przebiegła bardzo sprawnie, 30 sierpnia 2023 roku policjant oddał swoje komórki macierzyste. Cały zabieg przeprowadzony został w klinice w Poznaniu i trwał około czterech godzin. Po jego zakończeniu mężczyzna dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla chorego mężczyzny w Niemczech.
Polscy dawcy pomogli w 2022 roku ponad tysiącu pacjentów mieszkających za granicą
Takie sytuacje, kiedy mieszkający w Polsce dawcy pomagają osobom za granicą, nie należą do rzadkości. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” informuje, że jeśli chodzi o wywóz i przywóz komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz limfocytów, to
w 2022 roku wydano łącznie 1597 zgód na wywóz i przywóz materiału przeszczepowego z lub do Polski. Rok wcześniej takich przypadków było mniej, bo 1419. W W 200 przypadkach materiał przeszczepowy został pobrany od dawców z rejestrów zagranicznych celem przeszczepienia polskim biorcom.
– Natomiast w 1397 przypadkach materiał przeszczepowy pobrany od dawców z rejestru polskiego został przekazany do zagranicznych ośrodków transplantacyjnych. Wraz ze wzrastającą liczbą udostępnianych polskich potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku do światowej bazy WMDA (Word Marrow Donor Association) wzrosła liczba wywozów dla zagranicznych biorców – informuje “Poltransplant”.
Jeszcze niedawno to były pojedyncze przypadki
Krajami, do których najczęściej trafiał materiał przeszczepowy z Polski były USA (284 wywozy) i Niemcy (274). Natomiast dla polskich biorców najczęściej przywożono komórki krwiotwórcze z Niemiec (165, czyli 83 proc. ogólnej liczby przywozów). Najczęściej pobieranym i wywożonym materiałem były komórki krwiotwórcze z krwi obwodowej (83 proc.).
W 105 przypadkach pobrano od dawcy polskiego i wywieziono limfocyty w celu zastosowania u biorcy, który wcześniej otrzymał od tego samego dawcy komórki krwiotwórcze z krwi obwodowej lub szpiku. Jeszcze do 2012 roku pobrania dla biorców zagranicznych to było pojedyncze przypadki w ciągu roku.
Zdjęcie: zary.policja.gov.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.