Pompy pomagają doczekać
Niektórzy pacjenci oczekujący na przeszczep serca żyją dzięki mechanicznemu wspomaganiu tego narządu. Zdarza się, że od chorego wymagany jest dowód potwierdzający funkcję urządzenia. Unikalny na skalę europejską pomysł narodził się w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej gdańskiego UCK.
Pompa towarzyszy pacjentom z mechanicznym wspomaganiem krążenia w każdym momencie życia. Personel lotniska, obsługujący imprezy masowe, policja czy strażacy, a nawet ratownicy w karetce oczekują często dokumentu potwierdzającego funkcję, jaką spełnia czarna torba.
Opaska świeci w ciemnościach
W Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej powstał system identyfikacji pacjentów z mechanicznym wspomaganiem serca. Od listopada zeszłego roku każdy chory otrzymuje świecącą w ciemności opaskę, na której widnieje informacja w języku polskim i angielskim: „PACJENT NA MECHANICZNYM WSPOMAGANIU KRĄŻENIA”. Oprócz opaski chory wyposażony jest w kartę, na której znajdują się jego dane, a także numery telefonów alarmowych do VAD koordynatora. W karcie umieszczony został pendrive z informacjami na temat systemu, instrukcją obsługi urządzenia i postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Plik z danymi pacjenta chroniony jest hasłem.
– Inspiracją do stworzenia opasek i kart była rozmowa z chorym. Pan Jerzy, nasz pacjent, miał problem z przejściem przez ochronę podczas spotkania, w którym brało udział wielu znaczących polityków. Jego czarna torba zaniepokoiła obsługę. Pacjenci ze wszczepionym kardiowerterem czy stymulatorem serca posiadają legitymacje swojego urządzenia, mogą je zaprezentować. W przypadku pompy tego brakowało – tłumaczy psycholog Aleksandra Stańska, będąca jednocześnie pomysłodawczynią projektu. – Stwierdziłam, że skoro staramy się poprawić jakość życia najbardziej jak tylko możemy, to jeszcze coś warto by było dla naszych pacjentów zrobić. Tak, żeby czuli się bezpiecznie i funkcjonowali normalnie w społeczeństwie – dodaje.
W tworzeniu koncepcji uczestniczył Heart Team Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej: dr hab. n. med. Piotr Siondalski, dr n. med. Paweł Żelechowski, dr n. med. Magdalena Kołaczkowska, lek. Maciej Duda oraz VAD koordynatorzy: Iwona Podgórska, Danuta Formella i Renata Łęcka.
Od listopada 2018 roku w system identyfikacji pacjentów wyposażany jest każdy chory z mechanicznym wspomaganiem serca, do tej pory wydano 9 zestawów. Firma Medtronic, która sfinansowała produkcję opasek i kart identyfikacyjnych, planuje wprowadzenie ich w całej Europie.
Zdjęcia: Sylwia Mierzewska UCK.