Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ponad 100 pacjentów dostało nowe życie

 

Na stronie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji “Poltransplant” umieszczane są aktualne statystyki dotyczące przeszczepów w Polsce. W styczniu we wszystkich ośrodkach w Polsce przeszczepiono 73 nerki, przeprowadzono 3 jednoczesne przeszczepy nerki i trzustki, odbyło się 26 transplantacji wątroby, 15 przeszczepów serca, 7 przeszczepów płuc.

Razem to 124 przeszczepy. O dziesięć mniej, niż w styczniu 2018 roku. Dla porównania w styczniu 2017 roku odbyło się 158 przeszczepów, w styczniu 2016 roku 115 przeszczepów, a w styczniu 2015 roku 105 przeszczepów.

Jednym z pacjentów, którzy w styczniu dostali nowy narząd był Adam Jeż,, mężczyzna, dla którego jedyną szansą na uratowanie życia był przeszczep wątroby. Znalazł się narząd, ale gdy mężczyzna był już przygotowany do zabiegu, trzeba było go odwołać, bo okazało się, że nie ma wystarczającej ilości krwi. Wiele osób trzymało za niego kciuki, zorganizowano akcje oddawania krwi. Historię mężczyzny opisywaliśmy tutaj. Na szczęście w styczniu udało się znaleźć wątrobę dla pana Adama.


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy