Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Poradnik dla pacjentów

 

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przygotowało Poradnik Transplantacyjny. Pacjenci mogą się z niego m.in. dowiedzieć, jak przygotować się do operacji oraz jak wygląda powrót do normalnego życia po transplantacji serca.

Przeczytaj także: Ala dostała różowy rower.

Poradnik to zbiór 70 pytań, które najczęściej zadają pacjenci lekarzom i pielęgniarkom w oddziale transplantacyjnym. Opracował go zespół redakcyjny w składzie: prof. Piotr Przybyłowski, dr Agnieszka Kuczaj oraz specjalistka pielęgniarstwa kardiologicznego Iwona Trzcińska. Uzupełnieniem jest Słowniczek terminologii medycznej, którą pacjent może spotkać w szpitalu.

– Poradnik jest napisany tak, jakbyśmy sami chcieli, by nam wytłumaczono budowę i działanie samochodu, czy komputera w chwili, gdy go pilnie potrzebujemy, ale nie potrafimy uruchomić. Opracowanie nie zawiera opisu części rzadziej stosowanych leków immunosupresyjnych i omija część kwestii ważnych z medycznego punktu widzenia, jednak nieprzydatnych pacjentom na co dzień – wyjaśniają autorzy.

Pacjenci otrzymują poradnik za darmo

Jak informuje Śląskie Centrum Chorób Serca, z poradnika pacjenci dowiedzą się jak przygotować się do operacji, jakie leki przyjmować przed zabiegiem, jaką stosować dietę. Opisana jest także sama operacja, pacjenci mogą się też dowiedzieć, na co zwracać uwagę już po powrocie ze szpitala do domu.

Poradnik Transplantacyjny bezpłatnie otrzymują pacjenci Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy