Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Powrót ośrodka w Poznaniu

 

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu powróciło do grona ośrodków transplantologicznych wykonujących przeszczepienia płuc.

Przeczytaj także: https://transplantologia.info/transplantologia/pierwszy-pacjent-w-polsce/

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów to ośrodek, w którym pierwsze przeszczepienie płuc wykonano w 2015 roku. – Program z roku na rok rozwijał się dynamicznie, jednak z powodu pandemii COVID-19 został zawieszony — informuje placówka.

Program został reaktywowany

Szpital postanowił reaktywować program transplantacji płuc. 23 stycznia 2024 Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii uzyskało pozwolenie Ministra Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie płuc od dawców zmarłych, na okres 5 lat.  Opiekę i  oficjalny patronat nad poznańskim programem objął Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien – AKH w Wiedniu.

18 lipca zespół poznańskich torakochirurgów pobrał w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie płuca i przy współpracy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego dostarczył je na blok operacyjny w WCPiT.

– Zabieg trwał do późnych godzin wieczornych. Nad kwalifikacją pacjenta do zabiegu czuwał zespół pod przewodnictwem prof. Marka Ochmanna. Natomiast zespołem chirurgicznym kierował prof. Cezary Piwkowski, z pierwszą asystą prof. Mariusza Kasprzyka. Wsparcia kardiochirurgicznego udzielił prof. Marek Jamielity wraz z zespołem. Od strony anestezjologicznej zabieg prowadził dr Mariusz Skrzypczak i dr Kamila Grzybowska-Okręt — informuje placówka.

Dla kogo transplantacja?

Szpital przypomina, że transplantacja płuc to procedura wykonywana u pacjentów z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem narządu, u których wyczerpane zostały wszelkie dostępne możliwości leczenia.  Przeszczepienie płuc można zaproponować tym chorym, u których występuje wysokie ryzyko zgonu w ciągu najbliższych dwóch lat z powodu choroby płuc i którzy mają wysokie prawdopodobieństwo przeżycia co najmniej pięciu lat po przeszczepieniu.

Zgłoszenia potencjalnych biorców płuc dokonuje lekarz prowadzący poprzez wypełnienie i przesłanie karty zgłoszenia potencjalnego biorcy wraz ze skierowaniem do oddziału chorób płuc.
E-mail: transplantacjapluc@wcpit.org

Zdjęcie: wcpit.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy