Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Profesor Maciejewski z ważną nagrodą

 

W zeszłym roku lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach przeprowadzili niezwykłą operację. Była to pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku po to, by całkowicie lub częściowo wyeliminować konieczności leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.

Tymek dostał nowe życie

Pacjentem, któremu poprzez pionierski zabieg pomogli lekarze był Tymek. Sześć lat wcześniej połknął granulat ługu sodowego, tzw. kreta, czyli substancję do udrażniania rur. Martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka. Od tego momentu chłopiec nie mógł normalnie jeść, oddychał przez rurkę tracheostomijną.

Ze względu na wiek pacjenta zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego. Operacja dała Tymkowi szansę na normalne dzieciństwo. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej uznało ten zabieg najlepszą operacją 2019 roku.

Profesor Maciejewski otrzymał także nagroda Godina, „ojca” chirurgii rekonstrukcyjnej. To grant umożliwiający mu zwiedzenie w ciągu roku 12 wybranych przez niego najlepszych klinik rekonstrukcyjnych na świecie. Dotąd nie otrzymał jej żaden lekarz z Polski.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy