Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Profesor przeszczepiający płuca autorem thrillera

 

Książka “Depopulacja”, to thriller autorstwa duetu prof. Tomasz Grodzki oraz Monika Sobień – Górska. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się spotkanie z autorami.

Przeczytaj także: Po tragicznej śmierci uratowali innych.

“Depopulacja” to thriller medyczny

– Pięciu chirurgów klatki piersiowej z Europy i USA zaczyna nagle chorować na niespotykaną odmianę mielofibrozy – choroby powodującej zwłóknienie szpiku kostnego i śmierć. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale też to, że wszyscy pracowali na szczurach dwóch ras sprowadzanych z laboratorium Wunxi w Chinach. Niespodziewanie jeden z chirurgów zostaje porwany. Zaczyna się zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza. Tymczasem od dwóch lat pewien mnich z otoczenia dalajlamy – ogarnięty żądzą zemsty za krzywdy doznane w dzieciństwie, opłacany przez dwóch azjatyckich miliarderów – prowadzi intensywne badania nad mutacją wirusa grypy połączonego z substancją inicjującą mielofibrozę… Celem jest depopulacja Chin i Indii. Co łączy te dwie sprawy? Czy przyjaciele uratują dr. Webera? Czy uda się zapobiec tragedii i powstrzymać szaleńca? – to opis książki “Depopulacja” na stronie lubimyczytac.pl.

Autorami książki są prof. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM oraz Monika Sobień – Górska. To  thriller o tematyce medycznej. Spotkanie z autorami „Depopulacji” zgromadziło w Sali Zamku Książąt Pomorskich kilkadziesiąt osób, także przedstawicieli środowiska lekarskiego, Autorzy odpowiadali m.in. o tym, co było inspiracją do napisania książki i czy będzie kontynuacja.

Pionier polskiej transplantologii

Profesor Tomasz Grodzki to jeden z pionierów polskiej transplantologii, w 1996 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco. W 2015 roku w Szczecinie przeszczepiono płuco 32-latkowi choremu na mukowiscydozę. Wcześniej kilka placówek na świecie odmówiło takiej operacji. To dlatego, że pacjentowi w dzieciństwie częściowo usunięto lewy płat płuca, pozostał tylko trudno dostępny fragment, natomiast prawy płat zajmował większość klatki piersiowej. Dodatkowo chory miał zapalenie wątroby typu C, Udało się je zwalczyć przez eksperymentalną terapię lekową.
To także w Szczecinie w 2017 roku zespół transplantacyjny jako pierwszy w Polsce przeszczepił płaty dolne płuc większego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. To szansa dla pacjentów niskiego wzrostu oczkujących na transplantację.

Zdjęcie: www.pum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy