Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Program transplantacji serca nagrodzony

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny po raz drugi uhonorowały swoje zespoły kliniczne za wybitne osiągnięcia medyczne w latach 2021-2022 nagrodą nagrodą prof. Wiktora Brossa.
Nagroda za transplantacje
Nagrody przyznano w trzech kategoriach. Zgłoszeń było 41, kapituła ostatecznie zdecydowała o przyznaniu 9 nagród w trzech kategoriach. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w czasie Święta Uczelni zorganizowanego w Auli Leopoldina.
I miejsce otrzymały zespoły Kliniki Kardiochirurgii; Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Bloku Operacyjnego za „Utworzenie programu transplantacji serca”
– Program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia w USK jest najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce. Już w pierwszym roku działalności zespół był drugim w kraju ośrodkiem pod względem ilości wykonanych transplantacji serca, a w 2022 r. wykonał najwięcej transplantacji u osób dorosłych w Polsce, tym samym doganiając ośrodki z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem – przypomina szpital.
We Wrocławiu wykonano 126 transplantacjami serca, w tym 6 retransplantacjami, a także 4 jednoczasowe przeszczepienia nerki i serca.
Pionierski zabieg

To we Wrocławiu wykonany został pionierski zabieg retransplantacji serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki.Pani Małgorzata pierwszą transplantację serca przeszła jesienią 2000 roku. Losy pacjentki od pierwszego przeszczepu obserwował prof. dr hab. Michał Zakliczyński, kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, a także szef programu przeszczepów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

U pani Małgorzaty rozpoznano przewlekłe odrzucanie przeszczepu – waskulopatię naczyń wieńcowych, stan jej zdrowia stopniowo się pogarszał. Lekarze zakwalifikowali ją do retransplantacji serca. U kobiety pojawiła się także niewydolność nerek, musiała być dializowana. Lekarze zdecydowali, że konieczna będzie transplantacji nerki. Wrocławscy specjaliści uznali, że najkorzystniej będzie, by oba zabiegi przeprowadzić jednocześnie, przeszczepiając kobiecie narządy od jednego dawcy. Udało się z sukcesem przeprowadzić zabieg.

Zdjęcie: www.facebook.com/usk.borowska


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy