W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego początkiem września rozpoczęto pierwszy w Polsce program przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dorosłego biorcy.
Przeczytaj także: Serce dla 63-latka.
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od lat pobierają fragmenty wątroby od dorosłych dawców dla dzieci. Pierwszy rodzinny przeszczep wątroby w Polsce odbył się 12 października 1999 r. w Instytucie ” Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka”. W operacji brał udział profesor Piotr Kaliciński.
Teraz doszło do kolejnego przełomu. 9 października w UCK pod kierunkiem profesora Michała Grąta przeprowadzono pierwszą transplantację fragmentu wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Biorcą prawego płata wątroby był 19-letni mężczyzna, dawczynią była jego 29-letnia siostra.
19-letni Wiktor jest piłkarzem czwartoligowego klubu Granat Skarżysko-Kamienna i uczniem piątej klasy technikum. Przed nim egzamin maturalny. Młody mężczyzna zachorował na rzadki nowotwór wątroby. Lekarze zdecydowali, że szansą dla niego będzie transplantacja. Karolina, siostra Wiktora, zgodziła się zostać dawczynią. To była pierwsza taka operacja w Polsce.
Procedura trwała 12 godzin
Lekarze w pierwszej kolejności pobrali fragment wątroby od Karoliny. Potem usunęli zaatakowaną przez nowotwór wątrobę Wiktora i przeszczepili mu prawy płat wątroby siostry. Procedura trwała łącznie 12 godzin, wymagała jednoczasowego zaangażowania sześciu chirurgów, dwóch anestezjologów i ośmiu pielęgniarek.
Obie operacje przebiegły dotychczas bez powikłań. Karolina została wypisana ze szpitala w piątej dobie pooperacyjnej, Wiktor jest aktualnie rehabilitowany w oddziale ogólnym. – Czuję dumę z moich dzieci. Przeszliśmy tragedię, ale cieszymy się, że wszystko idzie ku dobremu — mówi Grzegorz, ojciec Wiktora i Karoliny w rozmowie z TVN.24.PL.
Program przeszczepienia wątroby od dawcy żywego zwiększa dostępność narządów do przeszczepienia i tym samym skracają czas oczekiwania pacjentów na transplantację. Pozwala to również na udostępnienie metody leczenia transplantacją wątroby większej liczbie pacjentów, również tym z chorobami onkologicznymi.
Największy ośrodek w Polsce
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków przeszczepiania wątroby. Pierwszą udaną transplantację wątroby wykonano tutaj w 1994 roku, była to również pierwsza udana transplantacja wątroby u dorosłej osoby w Polsce. Od tego czasu program transplantacyjny kliniki systematycznie się rozwija.
To tutaj w 2023 roku wykonano pionierskie na skalę kraju przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. W operacji wzięło udział 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiolog, pięć instrumentariuszek, cztery anestetyczki. Wątrobę podzielono na pół, lewą część przeszczepiono jednemu pacjentowi, prawą drugiemu. Oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu.
– Tego typu operacje umożliwiają zwiększenie liczby przeszczepień, co ma ogromne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów – wyjaśniał profesor Michał Grąt, najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju, którego zespół dokonał pionierskiej transplantacji. – Jest to również szansa na przeszczepienia wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których czas oczekiwania na operację i związane z nią ryzyko śmierci jest znaczące. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób – dodawał.
Zdjęcie: www.uckwum.pl