Program przeszczepienia wątroby od dawcy żywego zwiększa dostępność narządów do przeszczepienia i tym samym skracają czas oczekiwania pacjentów na transplantację. Pozwala to również na udostępnienie metody leczenia transplantacją wątroby większej liczbie pacjentów, również tym z chorobami onkologicznymi.

Największy ośrodek w Polsce

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM jest największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków przeszczepiania wątroby. Pierwszą udaną transplantację wątroby wykonano tutaj w 1994 roku, była to również pierwsza udana transplantacja wątroby u dorosłej osoby w Polsce. Od tego czasu program transplantacyjny kliniki systematycznie się rozwija.

To tutaj w 2023 roku wykonano pionierskie na skalę kraju przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. W operacji wzięło udział 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiolog, pięć instrumentariuszek, cztery anestetyczki. Wątrobę podzielono na pół, lewą część przeszczepiono jednemu pacjentowi, prawą drugiemu. Oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu.
– Tego typu operacje umożliwiają zwiększenie liczby przeszczepień, co ma ogromne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów – wyjaśniał profesor Michał Grąt, najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju, którego zespół dokonał pionierskiej transplantacji. – Jest to również szansa na przeszczepienia wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których czas oczekiwania na operację i związane z nią ryzyko śmierci jest znaczące. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób – dodawał.

Zdjęcie: www.uckwum.pl