Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rehabilitacja na koniach

 

Dzięki współpracy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych powstał innowacyjny program rehabilitacji hybrydowej, w ramach której pacjenci z problemami o podłożu sercowo-naczyniowym korzystają z telerehabilitacji połączonej z jazdą konną oraz nordic walking.

Rehabilitacja ruchowa jest bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po epizodach kardiologicznych, takich jak zawał serca, dekompensacja niewydolności serca, stan po operacjach kardiochirurgicznych, wszczepieniu stymulatora, kardiowertera-defibrylatora czy innych urządzeń wszczepialnych. W procesie rehabilitacji przewidziane są systematyczne ćwiczenia fizyczne wykonywane przez chorych w warunkach domowych. Niestety pacjenci nie zawsze wykonują je systematycznie, w efekcie skuteczność terapii jest zdecydowanie zbyt niska, wydłuża się okres rekonwalescencji. Stąd program „Las dla serca, serce dla lasu” realizowany w ośrodku jeździeckim Buffalo Bill Jantar.

Na koniach i z kijkami

Kwalifikacja chorych do uczestnictwa w projekcie odbywa się w Klinice Rehabilitacji UCK i polega na wykonaniu m.in. badania lekarskiego, EKG i testu wysiłkowego. W pilotażowej edycji wzięło udział 9 osób – z chorobą wieńcową, po zawale mięśnia serca, po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora, z niewydolnością serca oraz z nadciśnieniem tętniczym. Cykl treningowy składał się z 24 treningów, co czwarty trening odbywał się w terenie. Na malowniczej trasie przygotowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych umieszczono tablice z zestawem ćwiczeń, których pacjenci uczyli się w trakcie pobytu na oddziale rehabilitacji. Trening składał się z dwóch części: jazdy konnej oraz treningu marszowego typu nordic walking w połączeniu z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi i ćwiczeniami mięśni oddechowych, wyuczonymi w klinice.

Projekt ten jest innowacyjną inicjatywą UCK, realizowaną we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, która służy pacjentom. Pozwala na uruchomienie refundowanego produktu rehabilitacji domowej, która w swoich założeniach powinna się odbywać z inicjatywy samego pacjenta. Myślę, że dla każdego taka forma wspólnego spędzania czasu z innymi osobami jest interesująca, a może nawet inspirująca i motywująca do tego, żeby czekać na ten dzień i aby trenować w domu zgodnie z zasadami rehabilitacji – mówi dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

Warunkiem wzięcia udziału w treningu terenowym było przeprowadzenie trzech udokumentowanych zdalnym monitoringiem treningów domowych. Okazało się, że motywacja w postaci spacerów oraz jazdy konnej w lesie była na tyle duża, że pacjenci wykonywali regularne treningi w domu. Ważne też było stworzenie się grupy osób z podobnymi problemami zdrowotnymi wzajemnie motywującymi się do podejmowania ćwiczeń.

Elegancko i dla zdrowia

Rehabilitacja kardiologiczna przy zastosowaniu nowatorskich metod, sprzętu diagnostycznego, koni oraz lasu to z pewnością nowy etap, a tym samym sposób korzystania w przyszłości z drogocennego wpływu lasu na nasze zdrowie. Jest to w mojej ocenie pionierska inicjatywa. Wnioski, doświadczenia oraz ich efekty mogą stać się inspiracją dla innych, którzy potrafią, tak jak UCK w Gdańsku wraz z leśnikami Nadleśnictwa Elbląg, połączyć te wszystkie elementy w jedno, ciekawe, a co ważniejsze przynoszące dobre efekty terapeutyczne przedsięwzięcie – mówi Bartłomiej Obajtek, dyrektor RDLP w Gdańsku.

– Z punktu widzenia kardiologii w trakcie rehabilitacji istotne jest angażowanie dużych grup mięśni. Jazda konna w pięknych okolicznościach przyrody to działanie eleganckie i prozdrowotne. Warto dodać, że każda regularna, prawidłowo wykonywana tzw. wytrzymałościowa aktywność fizyczna, np. nordic walking, wydłuża życie – dodaje prof. Grzegorz Raczak, kierownik Klinicznego Centrum Kardiologii UCK.

Zdjęcia: Sylwia Mierzewska (UCK)

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy