Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rekordowa liczba transplantacji szpiku

 

Katowicki Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego to czołowy polski ośrodek transplantacyjny. W 2022 roku w placówce po raz kolejny wykonano rekordową liczbę przeszczepów szpiku kostnego.

Przeczytaj także: Kolejny przeszczep płuc w Warszawie.

Szpital podsuwał ubiegłoroczne dane dotyczące liczby transplantacji. Placówka specjalizuje się m. in. w przeszczepach komórek krwiotwórczych. W 2022 r. wykonano tam 326 takich procedur, z czego 57 transplantacji allogenicznych (od dawcy obcego). W 2021 roku w placówce wykonano 310 przeszczepień, w tym 132 transplantacji allogenicznych, a w 2020 roku 312 transplantacji (w tym 127 allogenicznych).

Szpiczak to najczęstsze wskazania

– Liczba transplantacji autologicznych (autoprzeszczepów) pozostaje na tym samym poziomie i oscyluje wokół 170. Najczęstszym wskazaniem do tego typu zabiegów jest szpiczak plazmocytowy. W odniesieniu do transplantacji allogenicznych wskazaniem jest głównie ostra białaczka szpikowa. W porównaniu do poprzednich lat odnotowaliśmy wzrost transplantacji od dawców rodzinnych nie w pełni zgodnych (haploidentycznych). W 2022 roku wykonaliśmy 24 takie transplantacje, a w 2021 roku 16 – informuje prof. Grzegorz Helbig, kierujący Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mielęckiego.

Więcej przeszczepień narządów

Szpital im. A. Mielęckiego jest również czołowym polskim ośrodkiem transplantacji narządowych. W 2022 roku przeprowadzono tu 38 transplantacji nerki oraz 115 transplantacji wątroby. To wzrost w stosunku do poprzednich lat – w 2021  roku w placówce przeprowadzono 30 transplantacji wątroby i 108 nerki, a w roku 2020 roku odpowiednio 24 i 85 transplantacji.

– Kolejny rok nasz szpital osiągnął bardzo dobre wyniki w zakresie transplantacji szpiku oraz narządowych. Nie chodzi tu jednak o rekordy, ale o liczbę chorych, którym pomogliśmy. Jestem dumny z całego zespołu. Dziękuję też lekarzom z innych szpitali oraz koordynatorom szpitalnym. To nasz wspólny sukces – mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor SPSK im. A. Mielęckiego.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 

 

 

***


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy