Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rekordowa liczba zabiegów w Katowicach

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest liderem w Polsce jeśli chodzi o liczbę wykonanych transplantacji rogówki. W listopadzie padł rekord, wykonano tutaj już 200. taki zabieg w tym roku.
Przeczytaj także: Przeszczep płuc w Krakowie.
200. zabieg przeprowadził w Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. – Jeśli ośrodek wykonuje 100 przeszczepień rocznie, to jest bardzo dobry wynik – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. – Dwieście przeszczepów to marzenie, które dziś nam udało się spełnić. Oznacza to, że dwieście osób zaczęło widzieć. Wielu pacjentów podkreśla, że dzięki przeszczepieniu rogówki czują, jakby zaczęli żyć ponownie – dodaje.
Do katowickiego szpitala przyjeżdżają po ratunek pacjenci z całej Polski.
Potwierdzają to pacjenci, którzy do katowickiego ośrodka przyjeżdżają z całej Polski.  To tutaj przeprowadzono w 2000 roku pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy, a w 2010 roku po raz pierwszy w Europie wszczepiono pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale katowickiej placówki wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki.
Katowiccy lekarze dysponują jednymi z najlepiej wyposażonych bloków operacyjnych w Europie, na co dzień korzystają z technologii 3D czy specjalistycznych laserów. Przy oddziale funkcjonuje także Bank Tkanek Oka.
Transplantacja tkanek oka w Polsce
Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji “Poltransplant”, na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie narządów, tkanek i komórek w 2022 zarejestrowanych było 5 897 aktywnych pacjentów. Pomimo wykonania przez ośrodki okulistyczne 1 369 przeszczepień rogówki, na taki zabieg oczekiwały w 2022 roku aż 3 203 osoby.
Historia transplantacji rogówki w Polsce jest bardzo długa, pierwszą wykonano w 1926 roku. – W Polsce w 1928 roku prezydent Rzeczpospolitej Polski wydał rozporządzenie zezwalające na pobieranie tkanek ze zwłok. W grudniu 1949 roku powstała ustawa sejmowa zezwalająca na pobranie gałek ocznych ze zwłok cztery godziny po zgonie bez zgody rodziny. Do roku 1951 wykonano 140 przeszczepień rogówki, głównie w klinikach w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Łodzi – czytamy na portalu swiatlekarza.pl
Schorzenie rogówki mogą doprowadzić do niepełnosprawności
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia schorzenia rogówki są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Najczęstszym wskazaniem do przeszczepienia rogówki są: dystrofia śródbłonkowa Fuchsa, keratopatia pęcherzowa i stożek rogówki. Coraz częściej wykonuje się przeszczepy warstwowe przednie i tylne kiedy wymienia się tylko dysfunkcyjną warstwę rogówki zostawiając zdrowe warstwy, które w wielu przypadkach zastępują przeszczep drążący. U większości pacjentów po transplantacji rogówki nie ma konieczności stosowania ogólnej immunosupresji, podaje się jedynie krople do oczu, które zapobiegają odrzuceniu.
✅

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy