Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rekordowy rok także w regionie świętokrzyskim

2023 rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę przeczepionych narządów w Polsce. Dotyczy to również regionu świętokrzyskiego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pobrano tutaj narządu od 16 zmarłych pacjentów i przeszczepiono 21 nerek, najwięcej w historii.
Przeczytaj także: Nowe płuca pilota.
Jak poinformował dr n. med. Jacek Bicki kierujący Kliniką Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii, w regionie pobrano łącznie ponad 80 narządów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu personelu medycznego m.in.: anestezjologów, neurochirurgów, neurologów i koordynatorów transplantacyjnych w proces rozpoznawania śmierci mózgu i pobierania narządów
Przeszczepienia nerek w Kielcach

To właśnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach 2 lipca 2020 roku odbył się pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim. Udało się to dzięki współpracy placówki oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pierwszą pacjentką była 58-letnia mieszkanka województwa świętokrzyskiego, która przez pięć lat się dializowała. Transplantacja była możliwa dzięki pobraniu narządów od zmarłego dawcy w kieleckim szpitalu. Lekarze podkreślali wtedy postawę rodziny dawcy, która zaakceptowała to, by doszło do pobrania organów. Pobrano nerki, serce i wątrobę.

Zdjęcie: www.facebook.com/WSzZKielce

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy