Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rewolucyjna metoda daje szansę dzieciom

 

Profesor Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonał niedawno 20. podanie komórek CAR-T u dziecka z oporną i nawrotowa białaczką limfoblastyczną.

Po raz pierwszy leczenie z użyciem zmodyfikowanych genetycznie komórek wykonano we wrocławskim szpitalu w dniu 3 marca 2020 roku. To jedyny szpital w Polsce, w którym dzieci są leczone tą metodą.

Terapia wykorzystuje własne siły organizmu

Terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem.

– Od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły – przypomina wrocławska placówka.

Przeczytaj także: Ponad sto zabiegów w roku.

Pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T, to komórki krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi. – Potem modyfikuje się je genetyczne w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli ten etap to podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”. Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych – przypominają lekarze.

Nowoczesna terapia to duża szansa

Wrocławski szpital ma bardzo wysoki wskaźnik przeżywalności dzieci „bez nadziei”, dla których jedyną szansą była innowacyjna terapia. To 76. proc.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/usk.borowska

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy