Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ponad sto zabiegów w roku

 

Setny zabieg TAVI wykonali w tym roku lekarze z Ośrodka Chorób Serca 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Kolejne przeszczepienie serca w Krakowie.
TAVI to zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej serca. Wprowadza się ją przez tętnicę udową podczas zabiegu, który trwa około 1,5 godziny. To metoda małoinwazyjna, w przeciwieństwie do trwającej wiele godzin operacji kardiochirurgicznej, podczas której konieczne jest otwarcie klatki piersiowej pacjenta. Pobyt w szpitalu oraz rehabilitacja po takim zabiegu nie trwają długo.

Na początku wykonywali kilka zabiegów w roku

4. Wojskowy Szpital Kliniczny jako jeden z pierwszych w Polsce oraz pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku zaoferował pacjentom tę metodę w grudniu 2009 roku.

Zespół w składzie: Jean-Claude Laborde z Francji, prof. Krzysztof Reczuch, dr n. med. Dorota Kustrzycka-Kratochwil, dr n. med. Krzysztof Toczek oraz dr n. med. Artur Telichowski (obecny szef Pracowni Hemodynamiki) z sukcesem zoperował dwie kobiety.

Początkowo w szpitalu wykonywano zaledwie kilka, później kilkanaście zabiegów TAVI rocznie. Przez kolejne lata metoda ta weszła jednak na stałe do procedur ratujących życie we wrocławskiej placówce. Teraz lekarze przekroczyli kolejną barierę, wykonali po raz pierwszy sto zabiegów w ciągu roku.

Przeczytaj także: Wspomnienia profesora.

Można ratować najciężej chorych

–  TAVI nadal jest zarezerwowane dla ciężko chorych, starszych ludzi, którzy prawdopodobnie nie przeżyliby klasycznej operacji kardiochirurgicznej. A ta grupa stale rośnie – ludzie żyją coraz dłużej, więc coraz więcej seniorów z wielochorobowością potrzebuje naszej pomocy. Na szczęście medycyna idzie do przodu, pewne zabiegi stają się coraz bardziej powszechne, a my lekarze mamy satysfakcję, że możemy pomagać coraz pełniej – mówi dr Telichowski.

Zespół, który w 4. WSK przygotowany jest do wykonywania zabiegów TAVI składa się z trzech kardiologów interwencyjnych, trzech kardiochirurgów, anestezjologów oraz zespołu pielęgniarskiego.

Zdjęcie: www.4wsk.pl. Na zdjęciu: dr Artur Telichowski i dr Marek Mak podczas setnego zabiegu TAVI

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy