Rocznica pierwszego przeszczepu nerki
Już za kilka dni, 8 czerwca, przypada 38 rocznica pierwszego przeszczepienia nerki w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Pacjentka miała 5 lat, to była jedyna szansa na uratowanie jej życia.
Tą pierwszą pacjentką była Monika Kutera-Kukla. Zachorowała, gdy miała zaledwie 3,5 roku. Kłębuszkowe zapalenie nerek prawdopodobnie rozwinęło się na tle immunologicznym. Bliskich dziewczynki zaniepokoił wygląd jej moczu, po wykonaniu badań okazało się, że nerki Moniki są niewydolne. Kreatynina rosła, wiadomo było, że długo organizm dziewczynki tak nie wytrzyma.
Czytaj także: Mateusz dzielnie walczy.
Dawcą nerki był 12-latek
Dializy otrzewnowe, które robili jej rodzice mogły pomóc, ale tylko na jakiś czas. Dlatego lekarze zdecydowali, że spróbują wykonać przeszczepienie nerki, wtedy jeszcze zabieg obarczony wieloma niewiadomymi i ryzykiem. Początkowo lekarze myśleli o przeszczepie rodzinnym, chcieli wykonać transplantację nerki od mamy Moniki, ale na przeszkodzie stanęła niezgodność grup krwi. Tata Moniki zaczął kwalifikację jako dawca, ale w międzyczasie znalazł się zmarły dawca, 12 -letni chłopiec.
To były czasy, gdy telefonów komórkowych jeszcze nie było, a telefon stacjonarny był luksusem. W środku nocy rodzinę obudziło stukanie do drzwi. – Rodzice byli wystraszeni, nie wiedzieli, co się dzieje – wspomina Monika. Okazało się, że do Radomia, gdzie mieszkali, przyjechała karetka z Instytutu „Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Komplikacje po operacji
Operacja się udała, ale doszło do komplikacji, rozwinęła się sepsa. Lekarze nie kryli, że jest bardzo źle, ale dzielna Monika wygrała walkę o życie, wróciła do domu i zaczęła żyć jak każde zdrowe dziecko. Mogła chodzić do szkoły, spędzać czas z rówieśnikami.
Miała 12 lat, gdy podarowana nerka przestała działać. Z czasem konieczne okazały się dializy. To nie było tak, jak dzisiaj, gdy stacje dializ są niemal w każdym mieście. Monika jeździła z Radomia aż do Warszawy, to 100 km w jedną stronę. To było trudne, zwłaszcza, że była w klasie maturalnej, musiała się bardzo dużo uczyć.
Kilka miesięcy później Monika dostał kolejną nerkę, od sześcioletniej dziewczynki. Zabieg ponownie odbył się w warszawskim szpitalu. Nie obeszło się bez problemów, nerka nie chciała podjąć pracy, konieczne były dializy, a potem plazmofereza. Leczenie pomogło, Monika mogła wrócić do domu.
Czytaj także: Przedstawiamy wojowników Biegu po Nowe Życie
Trzeci przeszczep
Niestety, w pewnym momencie druga przeszczepiona nerka także odmówiła pracy. Znowu konieczne okazały się dializy. W lipcu 2013 roku, po dwóch latach dializ, Monika otrzymała upragniony telefon, że jest dla niej nerka. Dawcą był dwudziestoparoletni mężczyzna.
Choroba to nierzadko ból i cierpienie, ale to jej Monika zawdzięcza wielką miłość i Kamila, swojego męża. Poznali się w CZD, on jest także po transplantacjach nerki.
Tysięczny przeszczep
We wrześniu 2019 roku Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów kierowany przez prof. Piotra Kalicińskiego, we współpracy z Zespołem Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek kierowanym przez prof. Ryszarda Grendę przeprowadził tysięczną transplantację nerki u dziecka.
Monika została zaproszona do CZD by spotkać się z Kubą, pacjentem który dostał tysięczną nerkę. – Monika przez 35 lat była z nami w kontakcie, nawet będąc dorosłą osobą. Jest tu z mężem, który też był naszym pacjentem i też ma przeszczepioną nerkę – mówił dziennikarzom TVN24 profesor Ryszard Grenda z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.
Dziecięce Centrum Transplantacji
W Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” działa dzisiaj Dziecięce Centrum Transplantacji. Projekt utworzenia takiego ośrodka powstał ponad 10 lat temu, pomysłodawcy wzorowali się na najlepszych światowych ośrodkach jak King’s College Hospital w Londynie czy Children’s Hospital w Pittsburgu. Utworzenie w 2010 roku Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej umożliwiło w latach 2011-2015 realizację tego pomysłu.
Powstały: dwudziestołóżkowy Oddział Transplantacji Narządów, sześciostanowiskowy Oddział Intensywnej Terapii Transplantacyjnej a także Poradnia Transplantacyjna i Chorób Wątroby z trzema gabinetami lekarskimi.
Zdjęcie: www.czd.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.