Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Samotny tata dostał nowe płuca

56-letni Aleksander pracował przy likwidacji skutków katastrofy elektrowni w Czarnobylu, efektem były poważne problemy ze zdrowiem i zmiany w obu płucach. Lekarze z lwowskiego szpitala wykonali transplantację.

 

Lekarze z Ukrainy, którzy kształcili się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili w swoim kraju pierwszy przeszczep płuc we wrześniu 2021 roku, stało się to w szpitalu Lwowie.

Pacjent miał ciężką niewydolność płuc, od kilku lat nie mógł wychodzić z domu, musiał stale korzystać z tlenu. Operacja się udała, mężczyzna dostał szansę na nowe życie. Niestety, wybuch wojny spowodował zawieszenie programu transplantacji płuc w Ukrainie. Współpraca z doktorem Igorem Humennym z lwowskiego szpitala, który wykonał transplantację, nie została jednak przerwana.

Przeczytaj także: Transplantacje w Poznaniu.

Pomogli lekarze z polskich szpitali

Transplantolog poprosił lekarzy z polskich szpitali o pomoc dla swoich pacjentów czekających na przeszczepienie płuc. W sierpniu 2022 roku w Zabrzu nowe płuca otrzymał 37-letnia pacjentka, matka dwójki dzieci, z rozpoznanym włóknieniem płuc i rozedmą.

W Ukrainie program transplantacji płuc znowu działa. Kilka dni temu lekarze z lwowskiego szpitala przeszczepili płuca panu Aleksandrowi. Zespołem kierowali doktor Roman Domaczycz oraz właśnie Igor Humenny. Operacja trwała aż 16 godzin. To był pierwszy przeszczep płuc w Ukrainie bez wsparcia zagranicznych lekarzy.

Dawcą był 54-letni mężczyzna, mieszkaniec Lwowa, dostał udaru i lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu. Pobrano od niego także serce, wątrobę oraz dwie nerki, wszystkie narządy przeszczepiono pacjentom lwowskiego szpitala.

Przeczytaj także: 48-latka otrzymała serce i nerkę.

Nowe życie kilku osób
Pan Aleksander, 56-letni biorca płuc miał ciężką rozedmę. Przez ostatnie kilka lat był w stanie przejść najwyżej 30 metrów. Każdy większy wysiłek wywoływał u niego zawroty głowy, mężczyzn się dusił. Mógł w każdej chwili umrzeć. Sytuacja była dramatyczna, bo mężczyzna sam wychowuje 11-letniego syna. To dla niego zdecydował się na walkę i transplantację.
Serce dawcy otrzymał 48-letni Aleksander, mieszkaniec Zakarpacia. Miał kardiomiopatię rozstrzeniową. Bez nowego serca  nie miał szans na życie.
Wątrobę otrzymał kolejny mieszkaniec Zakarpacia, 50-letni Walery. Mężczyzna miał marskość wątroby spowodowaną wirusem typu C. Jedną z nerek dawcy otrzymał 47-letni Iwan, a drugą 44-letnia Lubow. Oboje mieli przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, które doprowadziło do niewydolności.
Zdjęcia: www.facebook.com/1tmolviv

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy