Samotny tata dostał nowe płuca
Lekarze z Ukrainy, którzy kształcili się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili w swoim kraju pierwszy przeszczep płuc we wrześniu 2021 roku, stało się to w szpitalu Lwowie.
Pacjent miał ciężką niewydolność płuc, od kilku lat nie mógł wychodzić z domu, musiał stale korzystać z tlenu. Operacja się udała, mężczyzna dostał szansę na nowe życie. Niestety, wybuch wojny spowodował zawieszenie programu transplantacji płuc w Ukrainie. Współpraca z doktorem Igorem Humennym z lwowskiego szpitala, który wykonał transplantację, nie została jednak przerwana.
Przeczytaj także: Transplantacje w Poznaniu.
Pomogli lekarze z polskich szpitali
Transplantolog poprosił lekarzy z polskich szpitali o pomoc dla swoich pacjentów czekających na przeszczepienie płuc. W sierpniu 2022 roku w Zabrzu nowe płuca otrzymał 37-letnia pacjentka, matka dwójki dzieci, z rozpoznanym włóknieniem płuc i rozedmą.
W Ukrainie program transplantacji płuc znowu działa. Kilka dni temu lekarze z lwowskiego szpitala przeszczepili płuca panu Aleksandrowi. Zespołem kierowali doktor Roman Domaczycz oraz właśnie Igor Humenny. Operacja trwała aż 16 godzin. To był pierwszy przeszczep płuc w Ukrainie bez wsparcia zagranicznych lekarzy.
Dawcą był 54-letni mężczyzna, mieszkaniec Lwowa, dostał udaru i lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu. Pobrano od niego także serce, wątrobę oraz dwie nerki, wszystkie narządy przeszczepiono pacjentom lwowskiego szpitala.
Przeczytaj także: 48-latka otrzymała serce i nerkę.
Serce dawcy otrzymał 48-letni Aleksander, mieszkaniec Zakarpacia. Miał kardiomiopatię rozstrzeniową. Bez nowego serca nie miał szans na życie.
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.