Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Święto 8. Bazy Lotnictwa Transportowego

 

8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie to jedna z jednostek biorących udział w “Akcji Serce”.

Prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak (Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w latach 1979-2001) oraz pracownicy Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zajmujący się transplantacjami serca: prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak (Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii), dr hab. n. med. Karol Wierzbicki (Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia) i rat. med. Michał Kaleta (Koordynator Transplantologii i  Mechanicznego Wspomagania Krążenia VAD) byli gośćmi 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, która obchodziła swoje święto. Medycy mieli okazję m.in. zapoznać się z funkcjonowaniem symulatora lotów samolotu CASA C-295M.

Przeczytaj także: O pierwszy transport zabiegał Zbigniew Religa.

Krakowski Szpital Specjalistyczny współpracuje z 8. Baza Lotnictwa Transportowego transportu serc do przeszczepu pod hasłem w ramach „Akcji Serce”.

Kolejny już lot po nowe życie

20 października lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego wzięli udział w „Akcji Serce”, już 33 z ich udziałem tylko w tym roku. Start samolotu  M- 28/PT/GC wraz z zespołem transplantologów na trasę Kraków -Poznań – Kraków nastąpił o godzinie 11.30. Zespół transplantologiczny przetransportowany został na lotnisko Poznań – Ławica, skąd śmigłowcem policyjnym medycy polecieli do Piły.

Po przeprowadzeniu operacji zespół powrócił na lotnisko w Poznaniu i następnie samolotem 8. Bazy Lotnictwa Transportowego powrócił do Krakowa. Lądowanie na macierzystym lotnisku miało miejsce o godzinie 17. Akcja wykonana została właśnie na rzecz Kliniki Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii w Krakowie.

Zdjęcie: 8bltr.wp.mil.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy