Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Szansa dla tych, którzy stracili nadzieję

 

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyło się jedno z dwóch szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek, zespołu Banku Komórek Krwiotwórczych oraz farmaceutów z prowadzenia terapii CAR-T. To przełomowe leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej u pacjentów, dla których wykorzystano już wszystkie dostępne formy leczenia. Do programu zaproszono zespół przeszczepowy kierowany przez prof. Krzysztofa Kałwaka. Jeszcze żaden ośrodek nie stosował tej metody.

Terapia dobrana indywidualnie

Immunoterapia to w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki. – Metoda CAR-T jest ostatnią nadzieją dla pacjentów bez nadziei – uważa prof. Alicja Chybicka, kierownik „Przylądka Nadziei”. Prof. Krzysztof Kałwak wyjaśnia, że polega ona na pobraniu od chorego limfocytów T, czyli komórek odpornościowych, które są zamrażane i przekazywane do laboratorium w celu ich zmodyfikowania do efektywnego zwalczania komórek nowotworowych. Po raz pierwszy terapia ta użyta była w 2012 roku u Amerykanina leczonego w Filadelfii, który walczył z oporną na leczenie wznową ostrej białaczki limfoblastycznej. Od tamtego momentu stosuje się ją w wielu ośrodkach na świecie, m.in. w USA, Chinach, Norwegii czy Belgii. Remisje choroby uzyskano u 82 proc. pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Nowa terapia musi być indywidualnie dobrana dla każdego pacjenta. Zmodyfikowane genetycznie limfocyty T będą przeszczepiane w we Wrocławiu po uzyskaniu akredytacji ośrodka, co powinno nastąpić w drugiej połowie roku. Zespół z Wrocławia ma nadzieję, że nowa terapia pomoże wielu pacjentom, dla których obecnie nie ma ratunku.

Zdjęcie: www.usk.wroc.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy