Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sztuczna krew z Warszawy

 

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej stworzyli płyn krwiozastępczy, który dostarcza tkankom tlen i usuwa z organizmu dwutlenek węgla.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują od tygodni, że w wielu placówkach brakuje krwi. Ten problem powtarza się co roku, w lipcu i sierpniu stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje. Tymczasem latem więcej podróżujemy, dochodzi do większej liczby wypadków komunikacyjnych, których efektem mogą być ciężkie urazy. Tacy pacjenci mogą wymagać transfuzji krwi. Odkrycie naukowców z Politechniki Warszawskiej to przełom.

Biała krew może pomóc w rozwoju transplantologii

– Nasz płyn ma biały kolor jak mleko. Wynika to z tego, że jest to emulsja związków syntetycznych, które świetnie rozpuszczają gazy — wyjaśnia w rozmowie z TVN24.pl profesor Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej.

Odkrycie profesora Ciacha może przyczynić się do rewolucji w transplantologii. – Chcielibyśmy pobierać organy gorszej jakości, leczyć je, przechowywać odpowiednio długo i przeszczepiać pacjentom wtedy, kiedy tego potrzebują — wyjaśnia profesor Ciach w TVN.24.pl.

Naukowcy udowodnili skuteczność sztucznej krwi na przykładzie świńskiego serca, które żyje i pracuje poza organizmem zwierzęcia. Serce bije dzięki preparatowi, który dostarcza także tlen i glukozę. Udało się przechować w ten sposób także świńską nerkę i wątrobę.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy