Sztuczne serce to szansa
Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie wzięli udział w szkoleniu, w trakcie którego przeszli instruktaż dotyczący implantowania sztucznego serca.
Przeczytaj także: Nowe życie Michała
Warsztaty dotyczyły zarówno sfery chirurgicznej, związanej z pierwszym, udanym wszczepieniem na sali operacyjnej całkowicie sztucznego serca przez kardiochirurgów Narodowego Instytutu Kardiologii, dr. n. med. Piotra Kołsuta i dr. Jarosława Kuriatę, prowadzenia i kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jak również postępowania z chorym w okresie pooperacyjnym. Szkolenie odbyło się 25 i 26 marca w Centrum Szkolenia CARMAT w Paryżu w Hôpital Européen Georges-Pompidou.
Pacjenci ze sztucznym sercem po kilkunastu dniach mogą wrócić do domów
Francuskie sztuczne serce Aeson Carmat to nowoczesne urządzenie dedykowane zarówno pacjentom cierpiącym na skrajną niewydolność serca, jak i chorym z niewydolnością lewej lub prawej komory serca. Technologia pozwala pacjentowi na powrót do domu w zaledwie kilkanaście dni po wykonaniu zabiegu.
Ze względu na ograniczoną liczbę narządów do przeszczepień na świecie szuka się możliwości zastąpienia tradycyjnego przeszczepu serca urządzeniami pełniącymi rolę sztucznego serca. – Dzięki wdrożeniu tej technologii w naszym kraju będziemy w stanie pomóc szerszej grupie pacjentów. Jest to istotne szczególnie dla tych osób, dla których operacja często stanowiła do tej pory jedyną alternatywę na przeżycie – tłumaczy dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Transplantacji Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.
Jeden z dziesięciu ośrodków na świecie
Narodowy Instytut Kardiologii znajduje się z gronie dziesięciu światowych ośrodków wdrażających technologię Carmat. By móc uczestniczyć w tym programie, placówka musiała spełnić szereg restrykcyjnych kryteriów. Francuscy eksperci oceniali m.in. proces kwalifikacji pacjenta w polskim ośrodku, jego doświadczenie w zakresie wszczepiania urządzeń mechanicznego wspomagania i transplantacji serca oraz procedury związane z organizacją samego procesu.
Instytut pozytywnie przeszedł ten audyt. Obecnie dysponuje wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami wspomagającymi pracę serca, które są stosowane w różnych stopniach zaawansowania niewydolności krążenia – IABP, ECMO, VAD (RVAD, LVAD), BIVAD oraz TAH (teraz również CARMAT).
Zdjęcie: www.ikard.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.