Termowizja pomaga w walce z koronawirusem
Fizycy medyczni pracujący pod kierunkiem dr. hab. Armanda Cholewki, prof. UŚ z Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, dzięki wykorzystaniu obrazowania termicznego , czyli termowizji, współpracują z klinikami i szpitalami w województwie śląskim w ramach wielu badań poświęconych diagnostyce, w tym wczesnej, tzw. skriningu, oraz przy ocenie efektów leczenia różnych schorzeń.
Naukowcy wspierają szpitale
Podczas pandemii koronawirusa wykorzystując swoje doświadczenie i kamery termowizyjne naukowcy wspierają w walce z epidemią koronawirusa Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To placówki, w których wykonuje się także transplantacje.
W ośrodkach tych przeprowadzane są termowizyjne badania przesiewowe umożliwiające wykrycie ewentualnej gorączki u pacjentów i personelu. Naukowcy przypominają, że pomiar temperatury przy użyciu termometru lekarskiego jest cały czas w powszechnej praktyce medycznej, ale zdarzają się sytuacje, kiedy użycie termometru kontaktowego jest trudne ze względu na czas pomiaru lub też niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.