Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Termowizja pomaga w walce z koronawirusem

 

Fizycy medyczni pracujący pod kierunkiem dr. hab. Armanda Cholewki, prof. UŚ z Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, dzięki wykorzystaniu obrazowania termicznego , czyli termowizji, współpracują z klinikami i szpitalami w województwie śląskim w ramach wielu badań poświęconych  diagnostyce, w tym wczesnej, tzw. skriningu, oraz przy ocenie efektów leczenia różnych schorzeń.

Naukowcy wspierają szpitale

Podczas pandemii koronawirusa wykorzystując swoje doświadczenie i kamery termowizyjne naukowcy wspierają w walce z epidemią koronawirusa Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To placówki, w których wykonuje się także transplantacje.

W ośrodkach tych przeprowadzane są termowizyjne  badania przesiewowe umożliwiające wykrycie ewentualnej gorączki u pacjentów i personelu. Naukowcy przypominają, że pomiar temperatury przy użyciu termometru lekarskiego jest cały czas w powszechnej praktyce medycznej, ale zdarzają się sytuacje, kiedy użycie termometru kontaktowego jest trudne ze względu na czas pomiaru lub też niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy