To już 65 lat!
31 marca obchodzimy 65 rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego. Pierwszy zabieg przeprowadził w 1966 roku we Wrocławiu prof. Wiktor Bross z tamtejszej Akademii Medycznej. Zespołem nefrologów kierował prof. Zdzisław Wiktor.
Dzisiejsza Katedra i Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w której przeprowadza się przeszczepienia nerek, jest spadkobierczynią tej kierowanej od momentu powstania w 1958 roku przez prof. Wiktora. Jako pierwsza w Polsce i Europie miała wtedy w nazwie wpisaną specjalność „nefrologia”. Uruchomiono wówczas program terapii nerkozastępczej, pozwalającej za pomocą hemodializy i dializy otrzewnowej ratować życie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.
W latach 1996-2014 we wrocławskiej placówce wykonano 35 transplantacji nerek od dawców żywych, a w latach 2015- 2020 – aż 43 zabiegi. W 2020 r. w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej wykonano 37 przeszczepień (w tym cztery od żywych dawców). Od początku 2021 r. przeprowadzono dwa przeszczepienia od dawców żywych i cztery od dawców zmarłych.
Liczba wykonanych przeszczepień od dawców żywych plasuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu na drugim miejscu w Polsce.
Przykliniczna Poradnia Transplantacji Nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jest jedną z największych w Polsce. Rocznie udziela ponad 10 tys. porad, a pod jej opieką pozostaje około 1200 biorców.
na podstawie inf. USK Wrocław