Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Transplantacja jako metoda leczenia

Współczesna medycyna dysponuje potężną siłą, jaką są transplantacje (przeszczepienia) narządów, tkanek i komórek. Przeszczepy ratują życie i podnoszą jego jakość.

W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje obecnie ponad 5.000 chorych (1.700 na przeszczepienie narządów, 500 na przeszczepienie komórek krwiotwórczych, 3.000 na przeszczepienie rogówki). Wśród nich są pacjenci z niewydolnością nerek, chorobami wątroby, serca, płuc, chorzy na białaczkę oraz niewidomi z powodu uszkodzeń rogówki. Liczba wykonywanych transplantacji, choć stale rośnie, nie pokrywa zapotrzebowania na tę metodę leczenia, a część chorych nie doczekuje  momentu przeszczepienia. Niedobór narządów i tkanek do przeszczepienia jest stałym i największym problemem medycyny transplantacyjnej, co jest dla potencjalnych biorców niejednokrotnie wyrokiem. Dlatego najważniejsza jest powszechna społeczna akceptacja i zgoda na dawstwo narządów, tkanek i komórek do przeszczepienia. Dawcą można zostać za życia (komórki krwiotwórcze szpiku lub krwi obwodowej, jedna z pary nerek) lub po śmierci (narządy i tkanki).

Operacja przeszczepienia to skomplikowane organizacyjnie i medycznie przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania środków, sił, wiedzy i umiejętności kilkudziesięciu wykwalifikowanych specjalistów, w tym lekarzy transplantologów i koordynatorów transplantacyjnych.

Z kolei wśród pacjentów i ich rodzin można się spotkać z przekonaniem, że przeszczepienie jest ostatecznością, której woleliby uniknąć, a życie po przeszczepieniu jest trudne i słabej jakości. Tak nie jest. Osoby żyjące przez wiele lat z czynnym przeszczepem dają świadectwo skuteczności medycyny transplantacyjnej.

Przeczytaj więcej na  <http://www.zgodanazycie.pl>www.zgodanazycie.pl.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy