Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Trzeba mówić o tym, że przeszczepy ratują życie

Każda okazja jest dobra, by rozmawiać z ludźmi o tym, że dla wielu chorych przeszczep to jedyna szansa na ratunek. Świetnie wiedzą to osoby, którym podarowano nowe życie.

 

W 2013 roku cała Polska żyła historią Justyny Piotrowskiej. 34-letnia wtedy harcerka z Oławy chorowała na tętnicze nadciśnienie płucne. Zbierała 150 tys. euro na operację dającą jej szansę na życie, rodzinny przeszczep płuc w klinice w Wiedniu. Dawcami miały być mama oraz siostra Justyny.

Akcja “Płuca dla Justyny” poruszyła ludzi na całym świecie. Harcerze oraz wolontariusze z Oławy w zaledwie kilkanaście dni zebrali więcej, niż potrzebna kwota. Justyna pojechała do Austrii. Ostatecznie wiedeńscy lekarze przeszczepili Justynie płuca od zmarłego dawcy. Po kilku miesiącach pobytu w szpitalu Justyna wróciła do domu.

W tym roku w sierpniu odbył się Zlot ZHP „Gdańsk 2018” organizowany dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia Związku Harcerstwa Polskiego. W wydarzeniu tym wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Na program imprezy składało się siedem tematycznych modułów, harcerze pracowali też m.in. na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu i oddali 70 litrów krwi. Jeden z modułów poświęcony był cywilizacji, a tematem była m.in. transplantologia. Z uczestnikami tego wydarzenia spotkała się Justyna, wysłuchali jej historii. Justyna opowiadała, jak to jest, gdy jedyną szansą na życie jest przeszczep narządu. Przypominała też, że w Polsce nadal wielkim problemem jest deficyt potencjalnych dawców organów. – Bardzo się cieszę że ZHP mi pomogło. Zrozumiałam, że jest wiele osób, które również potrzebują pomocy, ale niestety się jej nie doczekują. Liczę, że chociaż jedna z kartek informacyjnych, które rozdałam uczestnikom zajęć zostanie w czyimś portfelu – mówiła podczas zlotu portalowi Gdansk2018.zhp.pl.

Marta Bańka, rzeczniczka zlotu ZHP mówi, że nie tylko podczas tego wydarzenia harcerze zaangażowali się w promowanie transplantologii i świadomego dawstwa. – Harcerze biorą też udział np. w akcjach poszukiwania chętnych do rejestracji jako dawcy szpiku czy oddawania krwi – dodaje.

 

fot. Sebastian Strachowski / ZHP


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy