Trzytysięczna nerka w Poznaniu
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu przeszczepiono trzytysięczną nerkę. Pacjentka, pani Małgorzata, wróciła już do domu.
Poznański szpital zaczął działać 30 grudnia 1972 roku, był wtedy Szpitalem Miejskim. Pierwsi pacjenci przyjęci zostali na oddział okulistyczny i wewnętrzny. Nerki przeszczepia się tutaj już od 30. lat. W poznańskim szpitalu przeszczepiono właśnie trzytysięczną nerkę. – To bardzo dobry wynik na tle całego kraju – mówi Radiu Poznań wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii prof. Maciej Głyda.
Pakt dla transplantologii
Wielkopolska angażuje się w działania na rzecz transplantologii. 6 marca 2024 podczas konferencji naukowej “Wielkopolska na Transplantologii, Transplantologia dla Wielkopolski podpisany został Pakt dla Transplantologii, który rozpoczął wieloletni Program “Wielkopolska dla Transplantologii, Transplantologia dla Wielkopolski”. Dokument podpisały wszystkie wielkopolskie szpitale. – Będziemy w ramach tego Programu wspierać rozwój wielkopolskiej transplantologii, który ma na celu zwiększenie liczby realizowanych przeszczepów narządowych i tkankowych. Jesteśmy dumni, że połączyliśmy siły i przechodzimy do działania — informował Szpital Wojewódzki w Poznaniu.
W preambule napisano, że strony tej deklaracji jako przedstawiciele wielkopolskiego środowiska samorządowego, instytucji ochrony zdrowia i oświaty oraz podmiotów leczniczych realizujących świadczenia szpitalne, mając na uwadze, że sytuacja w zakresie transplantologii w województwie wielkopolskim, w tym w szczególności transplantacji nerek, jest w ostatnich latach bardzo trudna, a liczba zrealizowanych świadczeń zdecydowanie za niska, dostrzegają istotną potrzebę podjęcia wielowymiarowej współpracy, której celem jest podjęcie wszelkich i skutecznych działań na rzecz transplantacji narządów i tkanek, tak aby osiągnąć poziom najlepszych województw w Polsce w ciągu trzech najbliższych lat.
Zdjęcie: Szpital Wojewódzki w Poznaniu