04 listopada 2024
Uratowany wzrok Maciusia
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, przeprowadza się tutaj kilkaset operaCJI rocznie. Lekarze z Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej wykonują także różne inne skomplikowane zabiegi.
Przeczytaj także: Przeszczep rogówki w Białymstoku.
Trzyletni Maciuś z Grudziądza podczas zabawy przewrócił się i poparzył oczy wapnem, doszło u niego do chemicznego uszkodzenia rogówki. To bardzo groźna sytuacja, może dojść do utraty wzroku. Chłopczyk trafił pod opiekę Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Dr n. med. Bogumił Wowra przeprowadził zabieg ratujący wzrok dziecka. Zespół medyczny zastosował innowacyjną metodę opatrunku biologicznego, wykorzystując błonę owodniową.
Błona owodniowa działa przeciwzapalnie
Błony owodniowe są bardzo skutecznym opatrunkiem w terapii oparzeń i ran przewlekłych. Wykorzystuje je np. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Błony są pozyskiwane ze szpitali, w których działają oddziały położniczo-ginekologiczne i odbywają się porody.
– Owodnia jest nieimmunogenna, czyli nie ma żadnego zagrożenia odrzucenia takiego przeszczepu, szczególnie u pacjentów w skrajnie ciężkim stanie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki bardzo dużej zawartości kwasu hialuronowego zapobiega lub zmniejsza blizny. Jest wilgotna i ma właściwości chłonne, a dzięki zwilżaniu opatrunku zewnętrznego nie wysycha, co łagodzi dolegliwości bólowe u pacjenta — podkreślała po podpisaniu umowy w sprawie zbierania błon z kolejnym, szpitalem dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła, kierująca Bankiem Tkanek i pracownią hodowli komórek i tkanek in vitro w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Maciuś widzi
Dzięki temu zabiegowi udało się ocalić wzrok chłopca. Obecnie Maciek pozostaje pod obserwacją, by zapewnić mu jak najlepszą opiekę. – Nasi lekarze, pod przewodnictwem profesora Edwarda Wylęgały, realizują pionierskie zabiegi i są zespołem wybitnych specjalistów, którzy codziennie ratują wzrok zarówno dorosłym, jak i dzieciom — mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.
Zdjęcie: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach